Real Madrid, calificare dificilă în semifinalele UEFA Champions League, după meciul cu Manchester City, scor 1-1 (3-4 d.l.d.p)

Manchester City și Real Madrid s-au confruntat miercuri, 17 aprilie, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions League. După 5-5 la general în dublă manșă, Real Madrid a reușit să obțină biletele pentru semifinalele competiției, câștigând cu scorul 4-3 loviturile de departajare în fața lui City chiar pe Etihad.

Real Madrid s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League

Scorul de pe Etihad a fost deschis de Real Mardid, prin Rodrygo, din pasa excelentă a lui Vinicius, în minutul 12.

Șapte minute mai târziu, Manchester City a avut o mare ocazie, când Erling Haaland a lovit bara transversală cu o lovitură de cap.

În repriza secundă, minutul 76, Manchester City a egalat scorul, prin Kevin de Bruyne, după ce Rudiger a respins chiar în picioarele sportivului belgian.

După cele 90 de minute de meci, a început prima repriză de prelungiri, în care Real Madrid a avut o ocazie mare, însă Rudiger a ratat dintr-o poziție mai mult decât bună.

După cea de-a doua repriză, în care scorul de pe tabelă a rămas nemodificat, 1-1, au început loviturile de departajare de la 11 metri. Alvarez a fost cel care a transformat Penalty-ul, iar Jude Bellingham a egalat. Vasquez și-a adus echipa în avantaj, până când Phil Foden a egalat din nou. Ulterior, Nacho a transformat penalty-ul, 2-3, iar apoi Ederson a marcat, egalând scorul.

Real Madrid s-a calificat în semifinalele UEFA Champions League datorită lui Rudiger, care și-a dus echipa în avantaj, scor 1-1 (3-4 d.l.d.p).