România înfruntă Japonia în meciul decisiv de la CM de handbal feminin. Care este scenariul în care mai putem ajunge în „sferturi”

România și Japonia se înfruntă sâmbătă, de la ora 16:30, în Grupa Principală 3 de la Campionatul Mondial de handbal feminin, iar Gazeta Sporturilor prezintă care sunt scenariile în care echipa României se poate califica mai departe. Meciul este transmis de Prima Sport 1 și Digi Sport 2.

Potrivit GSP, România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia şi ar ajunge la 6 puncte, în timp ce Danemarca, marea favorită, trebuie să piardă ultimele 2 partidele rămase și să rămână cu 4 puncte ori să piardă un meci și să termine la egalitate în celălalt (5 puncte). De asemenea, Germania ar câștiga grupa în acest scenariu (10 puncte). Astfel, “tricolorele” ar avea 6 puncte, la fel ca Polonia, dar ar fi avantajate de meciurile directe.

Eșecul suferit în fața Germaniei, scor 22-24, a spulberat speranțele României la “sferturi” și la Jocurile Olimpice, mai scrie sursa citată, care punctează că “tricolorele” se agață acum de ultimele calcule, unele SF.

Japonia are un avantaj moral în disputele directe şi vin după ce au învins joi Danemarca, scor 27-26, în cea mai mare surpriză a turneului final. Cel mai recent meci direct a fost câștigat tot de Japonia, o diferență umilitoare, 37-20, la Campionatul Mondial din 2019.