România nu scapă de Ucraina nici la fotbal

Rmag Breaking News

Miercuri, 21 martie, au avut loc partidele din cadrul semifinalelor barajelor de acces la turneul final al EURO 2024 pe ușa oferită de Liga Națiunilor. Pentru România, meciurile de interes au fost Israel – Islanda și Bosnia și Herțegovina – Ucraina.

Primul meci a avut la Budapesta și a fost, neașteptat, o partidă cu cinci goluri plus un penalty ratat de israelieni. Aceștia erau cotați drept favoriți destul de clar, ținând cont de parcursul modest al nordicilor din ultimii ani și din preliminarii. Islanda a fost condusă scurt timp prin penaltyul transformat de veteranul Zahavi, dar ghinionul israelienilor este că Gundmunsson a făcut meciul vieții. El a marcat trei dintre cele patru goluri ale Islandei care s-a impus astfel cu 4-1.

Finala diviziei B va fi între Ucraina și Islanda. Pentru România, era de preferat ca Ucraina lui Serghei Rebrov să se încurce în Bosnia și Herțegovina, iar timp de 86 de minute această variantă părea viabilă. Gazdele aveau 1-0 în urma autogolului lui Matviienko, iar ucrainenilor le ieșea nimic. Însă în minutul ’80, Rebrov l-a trimis pe teren pe experimentatul Yaremchuk și bucuria românilor a fost spulberată. El a egalat în minutul 86 și după nici două minute i-a pasat decisiv lui Dovbyk și uite așa s-a ajuns la finala Ucraina – Islanda, în care prima e favorită să se salute cu tricolorii la turneul final.

The post România nu scapă de Ucraina nici la fotbal appeared first on Cotidianul RO.