România ocupă locul 4 în finala pe echipe la Campionatul European de Gimnastică: Două medalii câștigate în competiție

Echipa feminină de gimnastică a României a obținut un onorabil loc 4 în finala pe echipe la Campionatul European de Gimnastică de la Rimini, duminică, într-o competiție dominată de națiuni puternice. Tricolorele Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman și Amalia Ghigoarță au obținut un punctaj total de 156.397, menținându-și poziția ocupată și în calificări, când au acumulat 158.798 puncte, notează News.ro.

Podiumul competiției

Medalia de aur a fost cucerită de echipa Italiei, care a înregistrat un total impresionant de 164.162 puncte, urmată de Marea Britanie cu argint (162.162 puncte) și de Franța cu bronz (158.796 puncte). Chiar dacă tricolorele noastre nu au reușit să urce pe podium în finala pe echipe, performanțele lor în finalele individuale au adus două medalii importante pentru România.

Două medalii individuale pentru Sabrina Maneca Voinea

Sabrina Maneca Voinea a impresionat în finalele individuale, obținând două medalii de argint la bârnă și sol. În plus, ea a terminat pe locul 4 la individual-compus, ratând la limită o a treia medalie. Performanțele notabile ale tricolorelor au continuat, cu Lilia Cosman clasându-se pe locul 4 la bârnă și Ana Maria Bărbosu pe aceeași poziție la sărituri.

Sabrina Maneca Voinea cu medaliile obținute la Rimini (Foto: FRG)

O etapă importantă de testare pentru Jocurile Olimpice

Pentru senioarele tricolore, Campionatul European de la Rimini a reprezentat o etapă esențială de testare în vederea Jocurilor Olimpice de la Paris, pentru care România este deja calificată cu echipa. Competiția a oferit ocazia echipei să își testeze forțele într-un context competitiv extrem de puternic și să identifice aspectele care necesită îmbunătățiri înaintea Jocurilor Olimpice.

Rezultatele junioarelor la Campionatul European

La competiția de la Rimini, junioarele României au participat, de asemenea, în finalele pe aparate. Anamaria Mihăescu a obținut locul 8 la sărituri (12.566 puncte) și locul 6 la bârnă (11.566 puncte), iar Alexia Blănaru s-a clasat pe locul 8 la bârnă (10.566 puncte). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 cu un total de 142.063 puncte.

România a demonstrat o performanță solidă la Campionatul European de Gimnastică de la Rimini, obținând un loc 4 onorabil în finala pe echipe și două medalii individuale prin Sabrina Maneca Voinea. Această competiție a reprezentat o etapă importantă în pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Paris, oferind echipei ocazia să-și consolideze strategiile și să își identifice punctele forte. Cu un efort colectiv și determinare, gimnastele noastre pot privi cu încredere spre viitor.