România, victorie cu Grecia în finalul preliminariilor pentru Europeanul de handbal feminin. „Tricolorele” au câștigat grupa, cu maximum de puncte

Echipa națională de handbal feminin a României a câștigat partida cu Grecia, duminică, la Buzău, și și-a câștigat grupa din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European de Handbal Feminin.

România, victorie cu Grecia, scor 31-24

Deși pornea cu șansa a doua, naționala elenă a reușit să țină pasul cu „tricolorele” în prima repriză a jocului, iar la pauză scorul era egal 14-14.

A urmat o repriză mult mai bună pentru fetele antrenate de Florentina Pera, care au reușit să se desprindă la șapte goluri și să contabilizeze o nouă victorie, scor final 31-24.

„Tricolorele” erau deja calificate la European

Pentru România a fost a șasea victorie din tot atâtea posibile în Grupa 1, pe care astfel a și câștigat-o.

Meciul din ultima etapă a preliminariilor a fost fără prea multe emoții, având în vedere că echipa noastră își asigurase deja atât calificarea la European, cât și primul loc în grupa preliminară.

Ediția din 2024 a Campionatului European de Handbal Feminin va avea loc în perioada 28 noiembrie – 15 decembrie, în Austria, Ungaria și Elveția. Turneul va cuprinde în premieră 24 de echipe naționale.