Sabrina Voinea, la două zecimi de bronzul mondial la sol. Americanca Simone Biles, idolul gimnastei românce, a ajuns la 23 de titluri mondiale

Sabrina Voinea, 16 ani, s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, de duminică, 9 octombrie, de la Campionatul Mondial de gimnastică de la Anvers (Belgia), relatează agenția News.ro. Aurul a fost câștigat de americanca Simone Biles (26 de ani).

„15.000 de spectatori au aplaudat evoluția Sabrinei Maneca Voinea în finala de la sol. Având ca adversare doar medaliate mondiale și europene, mezina finalei s-a clasat pe locul 4 cu 13.766 puncte, la doar două zecimi de bronzul câștigat de Flavia Saraiva (Brazilia). Argint pentru Rebeca Andrade (Brazilia)-14.500 puncte, aur pentru fenomenala, Simone Biles (SUA)- 14.633 puncte”, s-a scris pe pagina de Facebook a Federației Române de Gimnastică.

Simone Biles a urcat pentru a 23-a oară pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în competiţiile mondiale. Celebra americancă a alergat şi a îmbrăţişat-o pe Voinea, după ce s-au anunţat punctele româncei.

„Mezina finalei își împlineste astăzi un vis din copilărie: să o aibă adversară pe Simone Biles!”, a notat FRG.

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la Jocurile Olimpice din 2024 după ce s-a clasat pe 10 în calificările pe echipe.

La Mondialele de la Anvers, Biles a scris istorie: a devenit prima femeie din lume care a executat săritura cu dublu echer Iurcenko.

Revenită după doi ani în competiții, a câștigat titlurile mondiale pe echipe, la individual compus (unde Ana Maria Bărbosu a fost pe locul al 23-lea), bărnă și sol. Totalul ei, 36 de medalii mondiale şi olimpice, este mai mare decât al oricărui alt gimnast, masculin sau feminin.