Scene violente în Turcia: Patronul clubului Ankaragucu l-a lovit cu pumnul în față pe arbitrul meciului cu Rizespor | VIDEO

Preşedintele clubului turc Ankaragucu din Super Lig l-a lovit luni, 11 decembrie, cu pumnul în faţă pe arbitrul partidei, după ce a intrat pe teren în urma remizei echipei sale cu Rizespor, scor 1-1, scrie news.ro.

După fluierul final, arbitrul Halil Umut Meler a fost confruntat de Faruk Koca, patronul celor de la Ankaragucu.

Vizibil furios, Koca l-a lovit cu pumnul pe central, conform imaginilor surprinse de camerele de luat vederi.

This is so bad pic.twitter.com/6c7mlISNpG

— Kay | Snapchat & IG Ads (@Emini_Sir_Kay) December 11, 2023

Meler a căzut la pământ şi apoi a fost lovit cu piciorul de o altă persoană, în timp ce încerca să-şi protejeze faţa.

După ce a fost scos de acolo, arbitrul fost văzut având ochiul stâng umflat.

?? Faruk Koca, presidente del @Ankaragucu, ha agredido al árbitro tras finalizar el partido que enfrentaba a su equipo contra el #Rizespor, que ha conseguido empatar en el 90+7′. pic.twitter.com/JUI8DjwwgZ

— Mercatosphera (@mercatosphera) December 11, 2023

BeIN Sports, difuzorul oficial al Super Lig, a relatat la scurt timp după incident că Federaţia de Fotbal din Turcia a decis să organizeze o şedinţă extraordinară.

Mijlocașul român Olimpiu Moruţan, care evoluează la Ankaragucu, a deschis scorul în minutul 14, gazdele partidei rămânând în zece oameni după eliminarea lui Ali Sowe, în repriza a doua.

Jucătorul Emirhan Topcu, de la Rizespor, a fost şi el eliminat, în minutul 90+5, deşi oaspeţii au reuşit o egalare în ultimul moment, prin Adolfo Gaich (90+7).

Ministrul Tineretului şi Sportului din Turcia, Osman Askin Bak, a condamnat agresiunea asupra arbitrului.

“Condamn cu fermitate atacul asupra arbitrului Halil Umut Meler, la finalul meciului MKE Ankaragucu – Caykur Rizespor. Nu vrem să vedem pe terenurile noastre astfel de imagini, care nu se potrivesc cu spiritul sportului şi al fotbalului turc”, a scris ministrul, într-un mesaj publicat pe rețeua de socializare X.

Koca, în vârstă de 59 de ani, este preşedintele clubului Ankaragucu din 2021.