Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza

A megnyitón a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalmi Verseny névadójának háromszéki kultuszáról beszélt Sztakics Éva, a Székely Mikó Kollégium igazgatónője.

Zágon neves szülöttének nevét 1990-ben Tulit Ilona egykori tanfelügyelő javaslatára vette fel a magyar tantárgyolimpia országos szakasza.

Ezt követően Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő üdvözölte a megjelenteket. Felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy „anyanyelvünk használati jogáért egyre több harcot kell megvívnunk a mindennapi életben, ezért megőrzése és művelése egyre jobban felértékelődik.”

A megnyitó vendége volt Markó Attila, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának egykori államtitkára, volt parlamenti képviselő is, aki 1985-ben maga is díjazott volt az irodalom tantárgyolimpia országos szakaszán. Ehhez az eseményhez, illetve korszakhoz fűződő élményeit idézte fel:

akkoriban (is) a magyar nyelvet igyekeztek mindenféle módon korlátok közé szorítani.

Farmati Anna irodalomtörténész, a Babes-Bolyai Egyetem Irodalomtudományi Intézetének oktatója, adjunktusa, az országos megmérettetés zsűrijének elnöke a verseny mottójára: „Asztalunkra nem csak kenyér kell, de vers!” (Farkas Árpád) – reagálva reményét fejezte ki, hogy

a most jelenlevőknek köszönhetően a vers még a távoli jövőben is ott lesz az asztalon,

majd hivatalosan is megnyitotta a versenyt.

A megnyitó ünnepélyesebbé tételéhez a végzős Kovács Sára népdalénekléssel, illetve a Székely Mikó Kollégium vegyeskara kórusművek előadásával, a kollégium nagydiákjai szavalattal, illetve a Százlábacskák együttes néptáncprodukcióval járult hozzá.

A dolgozatírás szombat délelőtt zajlik, vasárnap estig a helyi szervezők – a Kovászna megyei tanfelügyelőség, illetve a Székely Mikó és Református Kollégium vezetősége – tartalmas szabadidős programokat illesztettek be a programba. A rendezvénysorozat a hétfő délelőtti záróünnepséggel ér véget.

A verseny országos szakaszának díjazottjai továbbjutnak a Kárpát-medencei döntőre, az Apáczai Csere János nevét viselő nemzetközi vetélkedőre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *