Somalia cere scuze după prestația unei tinere la o competiție de atletism. Acuzații de nepotism și abuz de putere – VIDEO

Somalia a aflat că țara a fost reprezentată de o sportivă amatoare la o competiție din China, care a încheiat cursa de 100 de metri la aproximativ 10 secunde în spatele câștigătorului. În urma acestei competiții, un oficial a fost demis pentru că a permis această participare, relatează BBC.

Nasra Abubakar Ali, o atletă amatoare înscrisă în competiția sportivă internațională, a avut nevoie de un timp aproape dublu față de câștigător ca să alerge 100 de metri, la Jocurile Mondiale Universitare din China.

Într-o înregistrate video a evenimentului, atleta nici nu poate fi văzută tot timpul în cadru, atât de mare fiind distanța față de celelalte atlete.

Este filmată la final, când termină cursa. Face un salt, când trece peste linia de sosire. Timp final: 21.81 de secunde.

După această probă, Ministerul Tineretului și Sportului din Somalia a demarat o anchetă pentru a afla ce s-a întâmplat. A ieșit la iveală că Nasra Abubakar Ali nu este „nici sportivă, nici alergătoare”.

„Ce s-a întâmplat astăzi nu reprezintă somalezii… le cerem scuze cetățenilor somalezi”, a declarat ministrul sporturilor, Mohamed Barre Mohamud, care a descris incidentul drept o situație jenantă.

În urma competiției, președinta Federației somaleze de Atletism, Khadijo Aden Dahir, a fost acuzată de abuz de putere și de defăimare a Somaliei, inclusiv de nepotism. CNN subliniază însă că nu este nicio legătură directă între oficialul demis și atleta care a reprezentat țara, deși acestă acuzație a fost înaintată de ministrul somalez al sporturilor.