Sorana Cîrstea se oprește în sferturi la US Open, învinsă în două seturi de Karolina Muchova

Sorana Cîrstea (33 de ani, #30 WTA) a fost eliminată în această dimineață în sferturile de finală de la US Open. Învinsă clar de Karolina Muchova (27 de ani, #10 WTA), 0-6, 3-6. Românca a ratat șansa de a intra în premieră în semifinalele unui Slam, relatează GSP.ro.

Partida dintre Sorana Cîrstea și jucătoarea cehă Karolina Muchova a durat o oră și 39 de minute. Primul set a durat 44 de minute și a fost pierdut de româncă la 0.

„Fără să facă neapărat un set modest, Sorana n-a putut construi mai nimic din ce reușise tot turneul. Sau, altfel spus, n-a fost lăsată de Muchova, a cărei variație în lovituri a lăsat-o deseori fără reacție pe româncă”, scrie GSP.

Cel de-al doilea set s-a încheiat după 55 de minute, cu 6-3, în favoarea Karolinei Muchova.

„Tactic, Muchova a surclasat-o pe româncă în majoritatea punctelor cheie. A găsit passing-uri și loburi imposibile în momentele în care Sorana încerca să amenințe la fileu, a zecea jucătoare a lumii folosindu-și bagajul tehnic superior pentru a neutraliza forța brută imprimată de Cîrstea în lovituri”, mai scrie GSP.

Sorana Cîrstea rămâne cu cel mai bun rezultat al ei din ultimii ani, cu locul 26 în lume, pe care-l va ocupa de săptămâna viitoare.

Totodată, pentru parcursul ei la US Open, Sorana Cîrstea a plecat acasă cu un cec în valoare de 420.000 de euro.

În semifinalele turneului de la Flushing Meadows, Muchova va da peste americanca Coco Gauff (19 ani, 6 WTA), care a trecut în sferturi de Jelena Ostapenko (26 de ani, 21 WTA), scor 6-0, 6-2.

Partida din penultimul act de la US OPEN se joacă vineri, 8 august, de la ora 02:00 a României.