Spectacol în Champions League. PSG – Barcelona 2-3 şi Atletico – Borussia 2-1

Duelurile din sferturile de finală ale Champions League au continuat și miercuri, 10 aprilie, când au fost programate partidele dintre Atletico Madrid – Borussia Dortmund și PSG – Barcelona.

Seară spectaculoasă în Champions League. Barcelona revine, având 3-2 cu PSG, iar Dortmud a reușit să reducă din diferență

Meciul dintre Atletico Madrid și Borussia Dortumd, în sferturile de finală ale Champions League, s-a disputat pe stadionul Civitas Metropolitano.

Atletico Madrid a avut parte de un început formidabil, scorul fiind deschis, în minutul 4, de Rodrigo de Paul, cu un șut din centrul careului. În minutul 32 al meciului, Lino – Morata a dublat avantajul lui Atletico, în urma unei erori în apărarea oaspeților.

În repriza secundă, în minutul 81, Borussia Dortmund reușește să mai reducă din diferență pe Civitas Metropolitano prin Sebastian Haller.

Partida dintre PSG – Barcelona, din prima manșă a sferturilor de finală a UEFA Champions League, s-a jucat pe „Parc des Princes”. Primul gol al partidei a fost al celor de la Barcelona, în minutul 37, când Yamal a centrat în fața porții, Donnarumma a respins în față, iar mingea ajuns la brazilianul Raphinha, care a înscris cu un șut superb.

În a doua repriză a meciului, Ousmane Dembele a egalat scorul, în minutul 48, după un șut puternic de la 11 metri. Trei minute mai târziu, Vitinha și-a adus echipa în avantaj cu un șut la colțul lung, din marginea careului mic.

PSG nu s-a bucurat prea mult de avantaj, Barcelona egalând scorul printr-un șut din voleu al lui Raphinha. În minutul 77, Christensen și-a adus echipa în avantaj cu o lovitură de cap.

Spre finalul partidei, Kylian Mbpappe a încercat un nou șut din apropierea careului mare, însă mingea se duce pe lângă poartă.