„Stejarii” au pierdut și ultimul meci de la Cupa Mondială de rugby. Românii au înscris 3 eseuri cu Tonga

„’Stejarii” au făcut cel mai bun joc al lor la Cupa Mondială de rugby, dar au pierdut în fața statului Tonga, 24-45 (17-21), informează Agerpres.

Echipa antrenată de Eugen Apjok a avut destule momente bune în partida de la Lille, concretizate în trei eseuri: Cristi Boboc (30), Florin Surugiu (36), la ultimul său meci în echipa naţională, Marius Simionescu (55). Toate au fost transformate de Alin Conache (32, 37, 57), care a fructificat şi o lovitură de pedeapsă (19).

Conache a primit cartonaș galben, în minutul 30, iar românii au jucat 10 minute în inferioritate.

„Stejarii” s-au apropiat la patru puncte de tongani, 17-21 la pauză și 24-28, în minutul 55.

În primele sale trei partide în Franţa, România a pierdut la scoruri-fluviu, 8-82 cu Irlanda, liderul la zi din ierarhia internaţională, 0-76 cu Africa de Sud, campioana mondială en titre, şi 0-84 cu Scoţia.

În clasamentul final al grupei, pe primul loc a terminat Irlanda, cu 19 puncte, urmată de Africa de Sud, 15 puncte, Scoţia, 10 puncte, Tonga, 5 puncte și România, 0 puncte.