Textilipari leépítés Székelyudvarhelyen: átképzésekkel is segítik az elbocsátottakat

Textilipari leépítés Székelyudvarhelyen: átképzésekkel is segítik az elbocsátottakat

Elbocsátotta 130 alkalmazottját az egyik székelyudvarhelyi textilipari vállalat, mert nem sikerült elegendő szerződést kötniük az gyártási mennyiség fenntartására. A cég a megyei munkaerő-elhelyező ügynökséghez februárban eljuttatott előzetes bejelentésében még 253 fős elbocsátással számolt, ám végül mintegy 40 százalékkal kisebb leépítést kellett végrehajtson.

Valószínűleg időközben sikerült megkötniük néhány új szerződést, ezért tudták csökkenteni az elbocsátásra kerülő dolgozók számát – véli Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője. Mint mondta,

az érintett dolgozók e hónaptól váltak munkanélküliekké, az ügynökségnél most dolgozzák fel ezeket az iratcsomókat.

Az érintettekkel kitöltettek egy kérdőívet is, amelyben ők egyebek mellett megjelölhették azt is, hogy milyen átképzésen vennének részt, így azt a válaszok alapján szervezné meg az ügynökség.

Most számunkra az a prioritás, hogy mielőbb tudjuk feldolgozni a munkanélküliek iratcsomóját – lássuk, mi az, amiben tudunk segíteni nekik

– fogalmazott Jánó Edit.

Megtörténhet az is, hogy időközben új szerződésekhez jut a leépítést végrehajtó vállalat, és újra alkalmazni tudja az elbocsátott dolgozók egy részét, ám ez csak a későbbiekben derül majd ki. Mindenesetre április elején újra felveszik a kapcsolatot a textilipari céggel, hogy megérdeklődjék: van-e remény arra, hogy visszavegyék az elbocsátott alkalmazottakat – tudtuk meg a munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökség képviselőjétől.

Jánó Edittől azt is megkérdeztük, meglátásuk szerint van-e esély arra, hogy az elbocsátottak el tudjanak helyezkedni más, környékbeli textilipari cégeknél, vagy esetleg azoknál is elbocsátásokat terveznek.

„Elbocsátásokat nem jelentettek le más cégektől. Hogy mennyit fog tudni felszívni a munkaerőpiac, azt egyelőre nem tudnám megmondani. Az tény, hogy Székelyudvarhely környékén a meghirdetett munkahelyek nagy vonalakban olyan állások, amiket általában férfiak szoktak elfoglalni” – válaszolta, emlékeztetve, hogy

az elbocsátott textilipari dolgozók nagy része nő.

Kérdésünkre ugyanakkor azt is elmondta, a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy a textiliparban a csoportosan leépített alkalmazottakat néhány hónap múlva visszaveszik a vállalatok, igaz – és ezt szintén a korábbi tapasztalatokból lehet leszűrni – sosem száz százalékos arányban.

A könnyűipari vállalatnál végrehajtott leépítés által mintegy 0,2 százalékban fog nőni a munkanélküliségi ráta Hargita megyében, de ennek a pontos mértéke majd csak a hó végi összesítéskor fog kiderülni.

Amint arról korábban írtunk, az érintett vállalat február elején jelentette a megyei munkaerő-elhelyező és szakképző ügynökségnél, hogy várhatóan kénytelen lesz elbocsátani 253 alkalmazottját, mert lecsökkentek a megrendelései. A csoportos leépítéssel számoló cégeknek a munkaszerződések felbontásáról szóló határozatok kiállítása előtt legkevesebb 30 nappal jelenteniük kell az ügynökségnél a tervezett intézkedést, még akkor is, ha nem biztos, hogy végül valóban végre is kell hajtsák azt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *