Tricolorii s-au calificat în sferturile Campionatului European de volei, după ce au învins dramatic Croația

Naționala pregătită de Sergiu Stanciu continuă aventura la EuroVolley 2023. Tricolorii au învins, vineri, 8 septembrie, naționala Croației, 3-2 (17, 20, -17, – 26, 15-12), într-un meci dramatic, desfășurat în Palatul sporturilor din Varna (Bulgaria). Românii vor întâlni, în sferturi, învingătoarea meciului dintre Franța, campioana olimpică en-titre, pe care ai noștri au bătut-o în grupa D, la Tel Aviv, și Bulgaria.

Într-o competiție care nu a fost preluată de niciun post TV din țară, voleibaliștii tricolori fac senzație. Ei au acces, după 40 de ani, în sferturile de finală ale unui European masculin de volei.

„Am învins campioana olimpică, am bătut Turcia, am trecut de Grecia! De ce nu am putea învinge și Croația?”, scria pagina de Facebook a FR de Volei înainte de joc.

Și românii au început ca din tun, 2-0 la seturi pe tabelă. Croații n-au cedat, au făcut 2-1.

În setul al patrulea, am avut minge de meci, la 24-23, însă am ratat-o și scorul a devenit egal, 2-2.

Însă tot tricolorii au avut nervi mai tari, adjudecându-și tiebreak-ul.

Punctul decisiv din setul al doilea:

Punctul decisiv din setul primul set:

Campionatul European are loc în Israel, Italia, Bulgaria, Macedonia de Nord (28 august-16 septembrie).

România s-a clasat pe locul 21 la precedenta ediţie a Campionatului European la care a participat, în 2019.

Palmaresul tricolorilor cuprinde un titlu european în 1963, două medalii de argint (1955, 1958) şi două de bronz (1971, 1977).