Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie, la juniori. Tânărul a obținut un rezultat admirabil în cadrul competiției de la Riyad

Vlad Covaliu, fiul președintelui Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a devenit campion mondial la sabie, la juniori.

Vlad Covaliu, rezultat admirabil în cadrul competiției de la Riyad, devenind campion mondial la sabie, la juniori

Fiul președintelui COSR a avut un rezultat admirabil în cadrul competiției de la Riyad și a devenit astfel campion mondial la sabie, în proba individuală a Campionatelor Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori.

Tânărul a avut un parcurs excelent în Arabia Saudită, însă joi, 18 aprilie, s-a impus mai mult ca niciodată și a devenit campion mondial la sabie, la juniori.

În sferturile de finală, fiul lui Mihai Covaliu s-a impus cu 15-12 în jocul cu Cody Walter Ji, iar în semifinale s-a impus cu 15-6, în fața lui Santiago Madrigal.

Ultimul act al turneului a fost destul de dificil, însă Vlad Covaliu a reușit să se impună, scor 15-14, și a câștigat în fața lui Pavel Graudyn, scrie Eurosport.

„Vlad Covaliu este campion mondial al juniorilor la sabie! România a cucerit prima medalie la Riyadh! Vlad a dominat înfruntarea cu rusul Pavel Graudyn și a condus aproape în permanență, cu excepția primei tușe, până la 11-10. Graudyn a preluat conducerea cu 12-11 și 13-12, însă Vlad a egalat de fiecare dată, a făcut 14-13, a fost egalat și s-a impus cu eleganță într-un final de vis pentru noi, 15-14!

Un mare bravo pentru Vlad și pentru antrenori! Alături de proaspătul campion mondial, pe podium au venit să-l îmbrățișeze atât antrenorul Alin Badea, cât și mama și sora sa – Irina și Amalia Covaliu, dar și ceilalți membrii au delegației, aflați în sală”, este mesajul publicat pe Facebook de Federația Română de Scrimă.