Vulcanul din Sala Dinamo: lume bună, mulţi nervi şi victorie la limită cu Skjern. Xavi Pascual: “Urmează meciul sezonului!”

Dinamo a devenit, matematic, campioana României în urmă cu câteva zile pentru a 8-a oară la rând. “Dulăii” vor să scrie istorie şi pe plan european şi să se califice în Final Four-ul din European League.

Vulcanul din Sala Dinamo

După ce au eliminat Silkeborg, elevii lui Xavi Pascual sunt faţă în faţă cu altă echipă daneză, aflată la doar 80 de kilometri depărtare de Silkeborg, Skjern. Prima manşă a avut loc în Sala Dinamo, transformată într-un adevărat vulcan.

Fanii dinamovişti au cântat pe toată durata meciului. Încă din primul minut a fost o atmosferă tensionată pe parchet, care s-a resimţit şi în tribune, “câinii” punând o mare presiune pe adversari şi pe arbitri, care au avut câteva decizii ciudate.

Lume bună în tribune!

La “oficială” au fost conducătorii lui CS Dinamo, în frunte cu preşedintele Ionuţ Popa. A fost flancat de Ionuţ Lupescu, coordonatorul academiei şi de Lucian Bode, fostul ministru de Interne.

Ionut Lupescu si ionut Adrian Popa in tribuna la meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Skjern Handbold, din cadrul EHF European League, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, marti 23 aprilie 2024. Sursa: sportpictures.eu

Cu ochii pe Dinamo au fost şi handbalistele de la Rapid şi CSM Bucureşti. Andjela Janjusevic, Vilde Ingstad, Monica Kobylinska sau Trine Ostergaard au fost în tribune pentru a-i încuraja pe “dulăi” şi au trăit la maximum fazele tari ale meciului. A fost prezent şi antrenorul giuleştencelor, David Ginesta.

Preşedintele COSR, Mihai Covaliu, a fost şi el la meci alături de fiul său, Vlad Covaliu, care a devenit noul campion mondial la sabie juniori, fiind ovaţionat de fanii prezenţi înaintea startului. Juniorul Vlad a venit cu un fular alb-roşu la gât.

Vlad şi Mihai Covaliu. Sursa: Fanatik

Start bun pentru “dulăi”! Apoi, nordicii au preluat controlul

Meciul a început bine pentru “dulăi”, care s-au desprins rapid la trei goluri avans şi datorită inspiraţiei din poartă a lui Cupara, care a închis buturile în primele minute. Danezii au avut nevoie de o perioadă de acomodare cu vacarmul din sală, dar apoi au pus stăpânire pe meci.

Au revenit în final de repriză şi chiar au reuşit chiar şi să se desprindă la două goluri în prima parte: 12-14. În cele din urmă, la pauză, oaspeţii au avut un gol avans: 14-15. Partea secundă a început la fel, sub controlul nordicilor.

Dinamo a ratat cu uşurinţă câteva ocazii favorabile care puteau întoarce balanţa în favoarea lor. Nici Akimenko nu a mai fost inspirat ca în meciurile precedente din European League, irosind două aruncări de la 7 metri, iar în extremă l-a luat la ţintă pe portarul advers, în loc de gol fiind dictată eliminare pentru jucătorul ucrainean.

În final, “dulăii” au preluat iniţiativa şi au avut avantaj. Cu un minut înainte de final, elevii lui Xavi Pascual au fost la un pas să se desprindă la trei goluri, reuşita fiind anulată pentru că Ali Zein a călcat în semicerc. Şi, cum e de multe ori în handbal, în loc de trei goluri avans a rămas unul singur, după golul nordicilor din final: 28-27 şi returul se anunţă de foc.

Secvenţă din meciul Dinamo – Skjern. Sursa: sportpictures.eu

Xavi Pascual: “Urmează meciul sezonului la Skjern”

După confruntare, Xavi Pascual şi-a lăudat băieţii pentru efort, spunând că victoria subţire le dă speranţe şi pentru retur, pe care îl cataloghează meciul sezonului: “Un meci foarte complicat, nu ne-am putut face jocul nostru. Este bine că am câştigat, am rezolvat bine în atac cu 7-6.

Sunt mulţumit că ne-am impus într-un meci foarte complicat. Avem un meci important la Skjern, echipa are capacitatea să câştige acolo, dar avem un adversar foarte puternic.

Este meciul sezonului, dar în urmă cu trei săptămâni a fost cel cu Silkeborg. E bine că meciul sezonului vine chiar înainte de finalul sezonului. Vom pregăti bine partida şi vom încerca să câştigăm acolo”, a spus Xavi Pascual.

Xavi Pascual, încrezător înaintea returului. Sursa: sportpictures.eu

Kukic, cel mai bun “dulău”!

Cel mai bun marcator al lui Dinamo este Lazar Kukic, cu 7 goluri din 10 aruncări. De cealaltă parte, Joaquim Nazare a marcat de 6 ori din 7 aruncări, spre disperarea lui Cupara, care nu a avut antidot la bombele portughezului.

Returul dintre Skjern şi Dinamo va avea loc marţea viitoare, de la ora 19:45. Dacă vor reuşi să elimine echipa daneză, “dulăii” se vor califica în Final Four-ul din European League, care se va disputa la Hamburg.