Az ötlettől a megvalósításig

Az ötlettől a megvalósításig

– Mikor és honnan eredeztethető a cégalapítás ötlete?

Kozma Kati: Az első vállalkozásunkat 1994-ben jegyeztük be, amikor Ernő még egyetemre járt. Érdekes sztori volt nagyon: volt egy kutyánk, amit eladtunk, és abból a pénzből lett meg a kezdőtőkénk. Akkor még Ciklon Globnak hívtak minket, és gyakorlatilag bármivel kereskedtünk, amit Temesvárról be tudtunk szerezni. A legizgalmasabbak talán a kalapok és a cigaretta volt.

Akkoriban mindent el lehetett adni, de tényleg. Ma már ez nem így van, hiszen az emberek tudatosabbá és megfontoltabbá váltak, mint a rendszerváltás utáni zűrzavarban.

Emlékszem, hogy a szülői házunk udvarában működött mindez, amitől nem is szakadtunk el nagyon, hiszen a jelenlegi cégünk székhelye épp ezzel szemben található.

– Mikor lett mindezekből Top Invest?

Kozma Ernő: Mivel egyre több céget jegyeztek be Udvarhelyszéken, amelyeknek pecsétre volt szükségük, ezért adta magát a lehetőség, hogy mi is ezzel foglalkozzunk. Ez 1997-ben történt, de már akkor igyekeztünk olyan termékeket kínálni a potenciális vásárlóknak, ami nincs a piacon. Így a pecsétekkel párhuzamosan a névjegykártyák gyártásába is belekezdtünk, de csakhamar mappákat is elkezdtünk készíteni és forgalmazni.

Gyakorlatilag mindenbe belevágtunk, amiben fantáziát láttunk.

Első körben tehát a digitális nyomdai szolgáltatások és ajándéktárgyak (pl. határidőnaplók, golyóstollak, később ruházatok) megvalósítása volt a fő profilunk, később bővült ez a nyomdai kötészeti munkák és felületnemesítési tevékenységek (laminálás, formalakkozás, prégelés stb.) irányába, majd megvetettük a lábunkat a könyvkiadás és a könyvnyomtatás területén is.

– Melyek voltak az elmúlt évek legnagyobb kihívásai?

Kozma Kati: A családalapítást és a cégvezetést nem volt egyszerű egy időben megszervezni. A nagyobbik lányunk 1997-ben, a középső 1999-ben, majd a legkisebb 2004-ben született, és ugye ekkor indult be igazán a Top Invest.

Szerencsére a családi élet és a munka között mindig megtaláltuk az egyensúlyt, bár abban az időben ezt nagyon ki kellett centizni.

Sokat köszönhetünk a szüleinknek, akik az indulásnál anyagiakkal, utána a gyereknevelésben és a mindennapi családi feladatokban mai napig rengeteget segítenek.

Kozma Ernő: A legnagyobb kihívás az volt, hogy a sok helyi és regionális vállalkozás mellett folyamatosan azt a minőséget nyújtsuk, amiben mi hiszünk. Számomra egy berögzött, fix pont a jó minőség, ez kísérte végig egész pályafutásomat.

Sokszor nagy próbatétel az is, hogy pontosan megértsük a vásárló elvárásait. Ám ha ez sikerül, akkor igyekszünk az ő elvárásaihoz mérten ár-minőség arányban a legjobbat nyújtani, ami gyakorlatilag a hitvallásunk is:

olyan szolgáltatást biztosítani, amivel az ügyfél annyira elégedett lesz, hogy legközelebb is minket választ. Szakmánk egyik vesszőparipája, ezáltal az egyik legfontosabb felelősségünk, hogy a megrendelő által átnyújtott forrásanyagnak a színvilága ugyanazt a hatást keltse megtervezve és kinyomtatva is, mint amit a kiindulási pont sugárzott.

– Mi a Top Invest számára a siker fogalma?

Kozma Ernő: A siker véleményem szerint az, ha egy vállalat úgy tud fejlődni gazdaságilag, hogy közben a partnerei és a munkatársak is hasonló módon lépnek előre. Ha mindezt úgy hozzuk létre, hogy közben senkinek sem okozunk kárt, akkor még szebb a történet.

Minket sosem zavart az, ha a vetélytársak fejlődtek, sőt örülünk is neki, hiszen másképp nincs a régióban hosszú távon szakmai fejlődés.

Kozma Kati: A Top Investet mindenképpen sikeres vállalkozásnak tartjuk, hiszen a kisebb-nagyobb válságok és problémák ellenére elmondhatjuk, hogy a fejlődésünk töretlen – főleg technológiai értelemben.

A siker kulcsa szerintem a kitartó munkában, a jó csapatban és a megbízhatóságban rejlik, de nem elhanyagolható a pénzügyi, műszaki, humán- és marketingpolitika összehangolása sem.

– Adja magát a dolog, hogy ha már a sikerről beszéltünk, akkor essen szó a kudarcokról is…

Kozma Ernő: Minden kudarc jó is egyben. Ahogy Napoleon Hill mondja, a kudarc egy álruhába bújtatott áldás.

Ha az ember a megfelelő következtetéseket vonja le egy sikertelenségből, akkor egy életre megtanulja azt, hogy abban a dologban többé nem hibázik, és ez igazából a tanulás a kudarcainkból.

Másrészt a kudarcot felfoghatjuk úgy is, hogy ez most csak így sikerült – mármint kevésbé jól –, és nem engedjük, hogy a negatív energiák eluralkodjanak felettünk. A mai kudarc ellenére holnap lehetünk azért sikeresek.

Kozma Kati: Számomra az egyik legnagyobb kudarc a 2008–2009-es válsághoz köthető, amikor az egyik nagy megrendelőnk teljesen visszamondta, a másik 10%-ra csökkentette a rendeléseit. Bár már akkor is törekedtünk a több területen való boldogulásra, akkor azért elég nagyot nyeltünk…

– Jelenleg 14-en alkotják a Top Invest csapatát. Elmondható, hogy ez egy jó munkaközösség?

Kozma Ernő: Úgy gondolom, hogy igen. Az évek során nagyon jó kollégákat alkalmaztunk, van olyan is, aki éppen 2023-ban kezdte el a 20. munkaévét nálunk.

A toborzás során nagyon fontos az, hogy a leendő munkatársak hasonló értékrenddel rendelkezzenek, mint a miénk, illetve a céljaink is közösek legyenek.

Mivel kreatív területen dolgozunk, ezért rugalmasan kezeljük a munkaidő fogalmát, a légkör nagyon laza, már-már családias. A kollégák elmondása szerint azért is jó nálunk dolgozni, mert folyamatos a fejlődés, így a jövőjüket is biztonságban érzik.

– Mi a Top Invest titka? Számtalan kisebb és nagyobb hasonló profilú vállalkozás van a régióban, ennek ellenére a Top Invest folyamatosan ott van a legjobbak között.

Kozma Ernő: Amennyiben három tényezőt kell kiemelnem, akkor a jó kollégákat, a megfelelő pénzügyi tervezést és a folyamatos fejlesztést említeném. Ugyanakkor a jövő vállalkozói generációjának is lenne néhány jótanácsom. Egyrészt,

ha valamiben őszintén hisznek, akkor vágjanak bele, mert sikerülni fog.

Másrészt, soha ne költsék el azt a pénzt, amivel még nem rendelkeznek – legyenek megfontoltak a gazdasági ügyek terén. Végül, de nem utolsósorban, mindig a megoldásokat keressék, és ne a magyarázatokat.

Kozma Kati: Még annyit fűznék hozzá, hogy tisztelettel bánjanak mindenkivel, hiszen az emberi oldal sokszor legalább annyira fontos, mint maga a szolgáltatás.

– Harminc év sok idő. Lehet-e vajon még harminccal számolni?

Kozma Ernő: Ha ennyire előre nem is, de 5–10 éves terveink vannak. Jelenleg olyan fejlettségi szinten vagyunk, hogy a szolgáltatásportfóliónkból bármit meg tudunk szépen és határidőre valósítani. Az elmúlt évek fejlesztéseit kell tökéletesen összehangolnunk és felfuttatnunk, hiszen olyan területekről van szó, amelyek környékünkön nem elterjedtek még, de igény van rájuk. Reméljük, a következő jubilálásunkkor erről is mesélhetünk majd.

Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.

(X – fizetett hirdetés)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *