Belgienii ne iau la preț de matineu: Românii sunt incapabili!

Rmag Breaking News

Rezultatul de egalitate al României cu Irlanda de Nord i-a făcut pe principalii favoriți din grupa noastră la turneul final al EURO 2024, belgienii, să îi ia pe tricolori la preț de matineu. Belgia vede România ca fiind un adversar extrem de lejer, în fața căreia nu poate avea nici un fel de probleme.
Evident, opinille aparțin presei belgiene, nu oficialilor, care au fost prezenți, ca de altfel și reprezentanții slovacilor, în tribunele Arenei Naționale la meciul de vineri seară. Atât belgienii cât și slovacii trimiși pentru a vedea la lucru naționala României au umplut pagini întregi de notații sau au stat non stop cu laptopurile deschise, semn că au identificat multe probleme de analizat.

„Ne imaginăm că România și-ar fi dorit să înceapă mai bine anul 2024. Românii au primit o lecție dură și au fost incapabili să obțină un rezultat mai bun decât un 1-1 cu Irlanda de Nord într-un amical.
O remiză cu locul 74 în lume, rezultat care cu siguranță nu-l va mulțumi pe selecționerul lor. Și suntem de părere că putea fi și mai rău. Dominantă în joc, dar incapabilă să penetreze cu adevărat defensiva Irlandei de Nord, România s-a speriat foarte devreme și putea primi gol în minutul 7.
Luați pe sus încă de la început, românilor le-a luat un sfert de oră să își recapete simțurile, înainte să marcheze golul egalizator. De atunci, scorul nu s-a mai schimbat și, prin urmare, România s-a încurcat încă de la începutul anului.
N-a fost cel mai bun mod de a începe pregătirea pentru EURO, turneu care se apropie cu pași repezi – au scris cei de la RTBF.

The post Belgienii ne iau la preț de matineu: Românii sunt incapabili! appeared first on Cotidianul RO.