Egyelőre kevés embert, de annál több kutyát csíptek meg a kullancsok

Egyelőre kevés embert, de annál több kutyát csíptek meg a kullancsok

A gyergyószentmiklósi kórház sürgősségi osztályán naponta általában egy személy jelentkezik, hogy ellássák kullancscsípés miatt, viszont nagyon sok kutya betegedett meg az utóbbi időben ezek miatt a rovarok miatt. A szakemberek egybehangzóan jelentik ki: ezután sokkal több ilyen eset lesz.

Mindenképpen forduljon háziorvosához, akibe belekapaszkodott a kullancs, akár sikerült eltávolítania a testéből, akár nem – figyelmeztet. Simon Alpár.

Ez azért fontos, mert az esetéleges fertőzések megelőzésére antibiotikumos kezelésre van szükség. Az ő háziorvosi rendelőjébe idén még nem jelentkezett páciens ilyen problémával, de nyilván más orvosoknál nem biztos, hogy ugyanez a helyzet.

A gyergyószentmiklósi kórház sürgősségi osztályán viszont szinte minden nap ellátnak ilyen eseteket. Most még napi egy-két kullancscsípéses panaszt jegyeznek, ami nem mondható soknak, de ahogy az idő melegszik, biztosan megugrik majd ezeknek a száma – közölte érdeklődésünkre válaszolva Fülöp Enikő, az intézmény menedzsere. A kórház weboldalán részletes tájékoztató is olvasható, ahol

az érintettek hasznos útmutatást találnak, hogy mi is a teendő kullancscsípés esetén.

A kutyák nagyobb veszélyben vannak

Napi rendszerességgel találnak kullancscsípések miatt megbetegedett kutyákat – ezt már Gáll József körzeti állatorvostól tudjuk. És ez független attól, hogy kijár-e az adott kutya az erdőre vagy az udvaron van, ugyanis a kapun belül is belekapaszkodhat a bogár. Könnyebb az ilyen eseteket megelőzni, mint később kezelni:

a kullancs által a kutyák között terjesztett babéziózis ellen kaphatók cseppek, tabletták, amelyek megvédik az állatot.

Jó tudni, hogy veszélyes a kullancscsípés a szarvasmarhákra is.

De idén még nem találtak megbetegedett egyedet, ami azonban csak annak köszönhető, hogy a teheneket még nem hajtották ki a legelőkre.

Hasonló a tapasztalata Kiss Károly állatorvosnak is, aki

szintén sok megbetegedett kutyával találkozott mostanában, jóval többel, mint korábbi években.

Már olyan eset is volt, amikor az állat elpusztult. Ő is ajánlja a megelőzésre alkalmas tablettákat, és egyéb szereket, de hangsúlyozza, ezeket a szereket állatorvosoktól vagy állat-egészségügyi patikákban szerezzék be a gazdák. Mindez azért fontos – húzta alá a szakember –, mert

más boltokban is kínálnak olyan termékeket, amelyek a címkéjük szerint erre valók, de alkalmazásuk legfeljebb a gazdákat nyugtatja meg, az állatot nem védi meg a kullancsoktól.

Ha pedig valaki azt látja, hogy a kutyája levertebb, mint általában, lázas és gyenge, sötét színű a vizelete, akkor mindenképp vigye állatorvoshoz. A betegség az eseték legnagyobb részében kezelhető.

A kullancsoktól egyébként a csípésük által okozott betegségek miatt félünk – és nem ok nélkül.

Azt azonban érdemes tudni, hogy nem maga a kullancs okozza a betegségeket, hanem az állat bélrendszerében élő egysejtűek, vírusok és baktériumok, amelyek a vérszívás során jutnak be az ember vagy az állat szervezetébe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *