Ez ám a fejtörő: úgy szervezni programokat egy héten át, hogy azok ne kerüljenek pénzbe

Ez ám a fejtörő: úgy szervezni programokat egy héten át, hogy azok ne kerüljenek pénzbe

Tavaly őszig a törvényben nem tértek ki az iskolán kívüli programok anyagi vonzatára, pedig sok programot – szállítás, jegyárak stb. – nem lehet teljesen költségmentesen megszervezni. Azóta belefoglalták a jogszabályba a programok költségeire vonatkozó szabályt is: az iskola nem kérhet a szülőktől pénzt a programok lebonyolítására, és törekednie kell arra, hogy költségek nélküli programokat szervezzenek a gyerekek számára.

Csak a szülői szervezeteken keresztül

2023. október 11-én jelent meg az Iskola másként program új módszertana. A dokumentum szerint a program keretében a szülők fizethetnek a kirándulásokért a szülői szervezeteken keresztül, de

tilos a diákokat és a tanárokat bevonni az pénzgyűjtésbe.

Korábban a közvitára bocsátott eredeti tervezetben az állt, hogy egyáltalán nem engedélyezettek azok a helységen kívüli kirándulások, amelyek költségekkel járnak, és amelyekhez az oktatási intézmény nem jelölt meg finanszírozási forrásokat. A módosított oktatási törvény 6. cikkelyének első bekezdésében az áll, hogy az Iskola másként program tevékenységeit a tanulókkal, más tanárokkal, szülőkkel, intézmények, hatóságok, vállalatok vagy helyi nem kormányzati szervezetek képviselőivel partnerségben kell megtervezni és végrehajtani, figyelembe véve az oktatási intézményben rendelkezésre álló erőforrásokat, beleértve a pénzügyi forrásokat is.
Ugyancsak bekerült az is, hogy

a szülők dönthetnek úgy, hogy a jogi személyiséggel rendelkező szülői szövetségen keresztül pénzügyileg támogatják a program keretében szervezett tevékenységeket, vagy lépéseket tehetnek a költségvetésen kívüli pénzügyi források bevonása érdekében.

Tilos és fegyelmi vétségnek minősül az oktatási intézmény tanulóinak vagy dolgozóinak bevonása a pénzgyűjtésbe – olvasható a jogszabályban.

Megy egy szülő velük

Az erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpontban már lejárt a Zöld hét, hátra van még az Iskola másként hét, amelynek a programjai most kezdenek körvonalazódni – számolt be megkeresésünkre György Enikő iskolaigazgató.

Minden osztálynak van szülői bizottsága, de van az iskolában egy Zöld fény nevű egyesület is, amely iskolaszintű. Az Iskola másként időszakban nem szervezhet a gyerekeknek programot, mert az iskola szervez nekik akkor. De egy részét a programoknak az egyesület révén lehet fizetni, egy másik részét egy olyan országos programon keresztül, amelyben benne van az iskola is, és belefoglaltunk kirándulásokat is a projektbe, amelyeket igyekszünk erre a hétre tenni

– mondta az iskolavezető, hozzátéve, igyekeznek olyan programokat szervezni, amelyekhez nem szükséges fizetni, hiszen sem a buszpénzt vagy akár a bábszínházjegy árát nem szabad elvenni, nem lehet a szülőt kötelezni ezek kifizetésére.

„Az osztály szülői bizottsága összegyűjti a pénzt, egyik szülő megy velük, és ő fizeti ki a belépődíjat, ha szükséges valahová. A Zöld héten túl vagyunk, ezután következik az Iskola másként hét. Most kezd körvonalazódni a program: lesz egy megyei gasztronómiai vetélkedő, amit az iskola szervez, tehát ez ingyenes. Lesz bábelőadás, amit az országos projektből fizetünk. Lesz egy színielőadás, amit a szülői bizottság finanszíroz, és lesznek félnapos kiruccanások a Bözödi-tóhoz, ahol sokféle tevékenységet lehet nekik szervezni, ilyen például a madárles” – részletezte György Enikő.

Vannak ingyenes szolgáltatások is ezeken a napokon, hogy megkönnyítsék az iskolák feladatát.

Sok osztályban pedig a szülők munkahelyén beszélik meg a gyerekek fogadását, ha lehetőség van rá, hogy bepillantsanak a gyerekek különböző munkaterületekre. Sokszor mennek a helyi hatóságok munkáját megnézni, ilyen például a tűzoltóság. Legtöbb esetben azonban legalább a szállítást fizetni kell, de ezt is csak a szülői szervezeteken keresztül lehet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *