Ezreket érintő probléma: a receptekkel vándorolni kell egyik gyógyszertárból a másikba

Ezreket érintő probléma: a receptekkel vándorolni kell egyik gyógyszertárból a másikba

Többek között a receptek kiírása kapcsán szólaltak fel a Maros megyei háziorvosok, gyógyszerészek a nemrég tartott marosvásárhelyi találkozón, amelynek meghívottja Valerian Herdea, az országos egészségbiztosítási pénztár vezetője volt.

Iulia Băilă, a Maros megyei háziorvosok egyesületének vezetője arról számolt be, hogy

az idősebb, krónikus betegeknek havonta 3-4 receptet kell felírjanak, hiszen vannak olyan gyógyszerek, amelyeket egy hónapra lehet kiírni, de olyanok is, amelyeket kettőre.

Azonkívül vannak olyan készítmények, amelyeket ára nem támogatott, de vénykötelesek, így azt is külön receptre kell írni. Mindez időbe telik, és

a betegnek is nehéz, hiszen nem mindig tudja ugyanabban a gyógyszertárban kivenni a gyógyszereit – egyik patikából kell menjen a másikba.

Ha ugyanazon a recepten két különböző gyógyszer van, akkor csak olyan helyen tudja kivenni azokat, ahol mindkettő megvan.

A háziorvosokat képviselő illetékes épp ezért azt kérte az országos egészségbiztosítási pénztár vezetőjétől, hogy egyszerűsítsék a receptek felírását:

például lehessen egy receptre felírni minden gyógyszert, vagy vezessék be az elektronikus receptet, amelyet látnak minden gyógyszertárban és a beteg egészségügyi kártyája alapján kiadják.

Azt is kérte: tegyék lehetővé, hogy a háziorvosok lássák, hogy a kórházba beutalt betegek milyen gyógyszeres kezelést kapnak, hiszen sokszor a páciensek nem tudnak beszámolni a kezelésről és az nem mindig szerepel az orvosi levélben sem.

A beteg érdeke legyen fontos

Logigan Maria-Nicoleta, a Maros megyei gyógyszerészek kollégiumának vezetője is a receptek felírásának, kibocsátásának egyszerűsítését kérte, és az elektronikus recept bevezetése mellett érvelt. Elmondta:

nem ritka, hogy a sürgősségiről az éjszakai, ügyeletes patikákba jönnek a betegek és olyan gyógyszereket akarnak kiváltani, amelyek vénykötelesek.

Nekik, a sürgősségin az ügyeletes orvos csak egy egyszerű receptre írta fel, vagy csak az orvosi levélben szerepelnek, és a háziorvos kell majd azt átírja egy érvényes receptre. De a betegnek szüksége van a gyógyszerre már akkor vagy másnap, még mielőtt el tudna jutni a háziorvoshoz.

Az sem biztos, hogy a településen, ahol ő lakik van gyógyszertár és megvan az a fontos gyógyszer.

Az elektronikus recept bevezetése ki tudná küszöbölni ezt a gondot is – véli.

Elképzelés van, már csak pénz kell hozzá

Valerian Herdea, aki maga is háziorvosként tevékenykedett, mielőtt tavaly átvette az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetését, elmondta: tud ezekről a gondokról, de örül, hogy újra felhívták rá a figyelmét. Az országos pénztárnál, az egészségügyi minisztériumban dolgoznak az elektronikus rendszerek fejlesztésén, hogy

összeköttetést biztosítsanak az egészségügyben dolgozók számára, hogy láthassa a háziorvos, a szakorvos és a gyógyszerész is, hogy milyen diagnózisa és betegsége, kezelése van egy-egy páciensnek.

De a rendszer kifejlesztéséhez, életbe ültetéséhez pénzre van szükség, így nem lesz sem egyszerű, sem gyors a létrehozása, alkalmazása – húzta alá az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *