FCSB a venit în vacanță la Craiova! Universitatea a deschis scorul în minutul 4, după ce apărarea improvizată a roș-albaștrilor a fost inexistentă

Partida de pe stadionul ”Ion Oblemenco” închide etapa a 8-a a play-out-ului din SuperLiga. Oltenii trag tare pentru a prinde locul 2 în clasament, în timp ce ”roș-albaștrii” sunt în vacanță după ce și-au asigurat matematic titlul de campioni.

Era abia minutul 4 al întâlnirii Universitatea Craiova – FCSB când fundașul Raul Silva a deschis scorul pentru olteni, după o fază fixă la care apărarea proaspetei campioane a dormit în ghete.

Lyes Houri a executat un corner de pe partea stângă și i-a pus mingea pe cap lui Jovan Markovic. Atacantul lui Constantin Gâlcă a profitat de marcajul larg făcut de Ovidiu Popescu și a reluat cu capul de pe picioare.

Mingea a lovit bara porții lui Ștefan Târnovanu și a sărit direct la Raul Silva. Brazilianul în vârstă de 34 de ani a scăpat din marcajul camerunezului Joyskim Dawa și a înscris cu un șut sec printre picioarele portarului de la FCSB. Vezi golul aici

Este prima reușită a lui Raul Silva în actualul sezon pentru Universitatea Craiova. Veteranul oltenilor a jucat 25 de meciuri în această stagiune, 21 în SuperLiga și 4 în Cupa României Betano.

Gâlcă, arma perfectă a oltenilor

Aureliu Preda, un cunoscut al fotbalului craiovean din perioada anilor 50-60‘, a dat lovitura de start a partidei dintre Universitatea Craiova și FCSB. Fostul fotbalist și actualul antrenor a oferit și un scurt interviu înaintea jocului de pe Ion Oblemenco.

Născut la 6 iulie 1932, Aureliu Preda va împlini vârsta de 92 de ani în această vară, deși pare într-o formă ireproșabilă. El a fost purtător al tricoului cu numărul 10 și a fost un vârf cunoscut craiovenilor.

Costel Gâlcă a trecut pe la FCSB în sezonul 2014-2015 și chiar a reușit să câștige Cupa Ligii, Cupa României Betano și titlul într-un singur an. Tehnicianul oltenilor ar putea să fie rețeta succesului în derby, ținând cont că ultimii antrenori care au câștigat împotriva „roș-albaștrilor” au fost și pe banca liderului.

Laurențiu Reghecampf și Mirel Rădoi au antrenat la Universitatea Craiova în ultimele sezoane și tot ei au înregistrat ultimele succese ale „alb-albaștrilor” în derby-urile cu FCSB. Gruparea din Bănie nu a mai câștigat în fața „roș-albaștrilor” de pe 18 septembrie 2022.