De la victoria obținută în fața celor de la FCSB, scor 4-0, în ultima etapă din campionatul regulat, Rapid a înregistrat numai înfrângeri și a ajuns pe poziția a cincea a play-off-ului.

Cu gândul la câștigarea campionatului după ce au umilit FCSB, scor 4-0, giuleștenii au ajuns să tremure pentru un loc de cupele europene. În acest moment, Rapid are 28 de puncte acumulate, în timp ce Universitatea Craiova și CFR Cluj au câte 31 de puncte, iar Farul Constanța are 29.

În primul minut de prelungire a partidei cu Sepsi Sf. Gheorghe, covăsnenii au reușit să trimită mingea în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

Chiar și așa, galeria a început să scandeze din nou împotriva antrenorului Cristiano Bergodi, cerându-i demisia, la fel cum s-a întâmplat și la meciul cu CFR Cluj, pierdut de giuleșteni cu 4-1.

„Suntem mereu cu voi, suntem mereu cu voi, voi vă bateți joc de noi”, a fost scandarea auzită pe stadionul lui Rapid în finalul duelului cu Sepsi OSK.

Niciun jucător nu a mers la Bergodi după ce Rapid a suferit o nouă înfrângere

După fluierul final, niciun jucător nu a mers la Cristiano Bergodi, acesta fiind lăsat singur de către elevii săi. Totodată, niciun rapidist nu a mai mers să discute cu galeria, așa cum aceștia procedau la finalul jocurilor de pe teren propriu.

Cel mai probabil, conducerea Rapidului va avea o întâlnire pentru a stabili dacă Bergodi va fi păstrat în continuare pe banca tehnică, la fel cum au procedat mereu după rezultatele negative înregistrate de echipă.

Greșeala comisă de galeria Rapidului la meciul cu Sepsi

În prima repriză a partidei din Giulești, suporterii au afișat un mesaj de susținere pentru Liviu Ungurean, liderul galeriei acuzat de formarea unui grup infracțional organizat prin care erau introduse materiale pirotehnice pe stadion.

Banner-ul afișat conținea un text scris incorect în limba engleză, iar greșeala gramaticală care a atras atenția celor prezenți în tribune la duelul pierdut de Rapid în fața lui Sepsi, scor 0-1.