„Győzelem az, ha magyar szó hagyja el ajkunkat” – Kossuth emlékplakettet avattak Csíkszeredában

„Győzelem az, ha magyar szó hagyja el ajkunkat” – Kossuth emlékplakettet avattak Csíkszeredában

Csíkszeredában délután a Gál Sándor-szobornál tartották a hagyományos megemlékezést, ahol beszédet mondott Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Szövetség önkormányzati képviselője, továbbá Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere. Az esemény a Nagy István Művészeti Középiskolánál folytatódott, ahol

leleplezték a Kossuth Lajost ábrázoló domborművet.

Itt szólalt fel Tánczos Barna szenátor, aki kiemelten nagy hangsúlyt fektetett beszédében Kossuth hagyatékára. Elmondása szerint

elődeinkre, nagyjainkra emlékezni kötelességünk, ugyanakkor több mint 170 év után emlékplakettet avatni egy történelmi elöljárónk neve után azt jelenti, hogy olyant alkotott, olyant tett le a magyar történelem asztalára, amiért emlékezni kell rá.

Mint részletezte, könyvtárnyi anyagot írt Kossuth Lajos aki papírra tudta vetni gondolatait. Ezekből a gondolatokból Tánczos Barna két gondolatot emelt ki:

„a nemzet nem bízhat másban, mint saját erejében”,
„jogunk is van, erőnk is van, hogy öncél legyünk, ne idegen célok eszköze”.

Ez a két rövid mondat meghatározza Kossuth gondolkodását. Annak a Kossuthnak, aki

hitt abban, hogy a birodalmon belül nemzetállamot lehet a magyar népnek létrehozni.

Az a Kossuth, aki hitt a szabadságharc győzelmében, az a Kossuth, aki mögé kivétel nélkül felsorakozott a nemzet, akiről dalok születtek, amelyeket énekelve masíroztak a huszárok, és halálba ment a magyar, ha kellett, ha Kossuth hívta. Szerinte

ilyen gondolkodók ma is megállnák a helyüket, akár az európai politika porondján, ilyen gondolkodókra lenne szükség ma Európában ahhoz, hogy Európa ismét magára találjon.

„Ilyen bátor magyarokra lenne szükség továbbra is, akik képesek a közösségük jövőjét megálmodni, átlátják és megérzik azokat a társadalmi erőket, amelyeket ötvözve meg is tudják építeni ennek a magyarságnak a jövőjét” – fogalmazott az RMDSZ szenátora.

Tánczos Barna kiemelte: bízik abban, hogy mindazok számára, akik elhaladnak a március 15-én felavatott plakett mellett, felötlik mindaz, amit Kossuth, amit a szabadságharc, amit a reformkor jelentett a magyar történelemben.

„Hinni és bízni tudunk majd abban, hogy képes ez a nemzet ismét saját magának fényes jövőt építeni Európában.

Hinni és bízni tudunk abban, hogy habár a márciusi forradalomról ritkán beszélünk úgy, mint a győztes forradalomról, mégis ott lesz bennünk mindig az az a tudat, hogy ez a 1848-49-es forradalom és szabadságharc igazán a magyar győzelmet jelenti.

Mert mi lehetne, ha nem győzelem az, hogy bátran szembe mertek menni a többszörös túlerővel székelyek és magyarok egyaránt” – fogalmazott. Szerinte

győzelem, hogy itt vagyunk több mint 170 év után is, magyarul ünneplünk, magyarul éneklünk, magyar jövőben bízunk, és Kossuthal együtt meg tudjuk építeni a saját magyar jövőnket.

„Mert győzelem az, ha magyar szó hagyja el ajkunkat, győzelem a székely családokban megszületett minden csecsemő. Győzelem az az érzés, ami átjárja a keblünket akkor, amikor legszebb szavainkat az ajkunkra vesszük: az édesanyát, a szeretet szót, az édes hazát. Ezek mind a mi győzelmeink, ezek mind a márciusi ifjak, Kossuth győzelmei, ezt hagyták ránk: azt az érzést, azt a bátorságot, azt a hitet, a szabadságszeretetet, azt a bátorságot, hogy a remény átjár” – mondta el zárszóként a szenátor.

Tánczos Barna beszédét követően a művészeti iskola kórusa énekelt, majd felszólalt Ujházi György, Csíkszereda testvérvárosa, Cegléd képviseletében, továbbá Kirmájer Enikő, a művészeti iskola tanára.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *