Ha nincs építkezési engedély, akkor bizony pardon sincs

Ha nincs építkezési engedély, akkor bizony pardon sincs

A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség ellenőrzéseit követően ugyan visszaszorultak az illegális építkezések, de még mindig vannak, akik nem a törvényben előírtaknak megfelelően hajtják végre azokat. Mint László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője a Székelyhonnak részletezte,

számos konfliktusra adott okot az elmúlt években az illegális építkezés,

arról nem is beszélve, hogy az engedélyeket kiváltva és a törvényt betartva elkerülhetnék a lakók az utólagos költségeket, amelyeket gyakran dupláján kell megfizetni, mint az engedélyeztetést. Ezért sem értik – fűzte hozzá –, hogy sokan miért választják a nehezebb utat, ahelyett, hogy érdeklődnének a törvényes lefolyás mikéntjéről. A tisztánlátás kedvéért Pálfi Attila, a helyi rendőrség építkezésfelügyeleti osztályának illetékese részletesen elmagyarázta, milyen lépéseket szükséges megtenni ahhoz, hogy a kellemetlenséget elkerülhessék az építkezni, felújítani készülő épülettulajdonosok.

Mikor és mire kell engedélyt kérjen a tulajdonos?

Az 1991-ből származó 50-es számú törvény előírásai értelmében engedélyköteles minden szerkezeti változással járó munkálat: építkezés, bontás, újraépítés, átépítés, területrendezés, bővítés stb. Az építkezésfelügyelet illetékese kiemelte,

a közhiedelemmel ellentétben azokra az építményekre is szükséges engedélyt kiváltani, amelyek nem rendelkeznek alappal.

Emellett engedélyköteles a kerítésépítés is, mivel így lehet elérni azt, hogy az újonnan épülő kerítések esetében be legyenek tartva a megfelelő távolságok az út tengelyétől, illetve az út szélétől.

Kiemelte, ez is nagyon fontos annak érdekében, hogy évek múlva, amikor egy folyamatosan fejlődő zónában hat méter széles aszfaltutat szeretnének kialakítani, ne álljon fenn az a probléma, hogy egy engedély nélkül épített kerítés miatt ez nem lehetséges.

A kerítés javítása nem engedélyköteles munkálat, amennyiben a kerítés pozíciója, méretei, illetve a felhasznált anyagok nem változnak

– tudtuk meg.

Hogyan ellenőrzik, hogy van-e engedély?

Az építkezésfelügyeleti részleg napi szinten terepmunkát végez – mutatott rá Pálfi, hozzátéve, hogy nemcsak a városközpontra fókuszálnak, hanem a városszéli területekre is. Kiemelte, a már említett törvény előírja azt is, hogy minden építkezési engedéllyel rendelkező munkálat esetén

az információs táblát jól látható helyre kell kifüggeszteni, hogy így könnyebben beazonosítható legyen az építkezés;

ennek elmulasztása is büntetést von maga után. Tapasztalataik szerint ez esetben is előfordulnak mulasztások, még sincs okuk panaszra, mivel többnyire ki vannak helyezve a román „Șantier în lucru”, azaz építőtelep feliratú táblák minden információval.

Megjegyezte, ellenőrzéseink során a városháza urbanisztikai osztályával is szorosan együttműködnek, ha felmerülnek esetleges műszaki, technikai kérdések.

Az engedélyeztetés módja lépésről lépésre

A helyi rendőrség munkatársa részletekbe menően ismertette az engedélyeztetés folyamatát. Mint kiemelte,

a törvényes építkezés első lépése az urbanisztikai bizonylat kiváltása, amelyet a polgármesteri hivatalok illetékes osztályán lehet igényelni. Fontos megjegyezni azonban, hogy ez az irat nem egyenértékű az építkezési engedéllyel, és önmagában nem jogosít fel a munkálatok megkezdésére a megfelelő dokumentáció összeállítása hiányában. Az urbanisztikai bizonylat mindössze egy informáló akta, amelyben az elvégzendő munkálatok engedélyezésére vonatkozó feltételek vannak feltüntetve (románul: autorizație de construire).
Az urbanisztikai bizonylat kiváltása után egy tervezőt kell felkeresni,
különféle szakhatósági engedélyt (aviz) beszerezni, a közműszolgáltatóktól és más engedélyező hatóságtól.
A dokumentáció összeállítása után, ha mindent rendben talál az urbanisztikai osztály, kibocsátják az engedélyt, a munkálatot csak ezután lehet elkezdeni.

Az építkezés elkezdésének időpontját be kell jelenteni, van lehetőség ugyanakkor egy legtöbb kétéves hosszabbításra is, ingyenesen. Ezt azonban az engedély lejárta előtt 45 munkanappal kell kérelmezni.

A kiszabható büntetések

Azok a természetes (magánszemélyek) vagy jogi személyek, akik nem tartják be a törvényben előírtakat, 1000 lejtől 100 ezer lejig terjedő pénzbírsággal büntethetők, illetve az építkezési munkálatok leállítására számíthatnak, és csak építési engedély kibocsátása után folytathatják azt. Ennek figyelmen kívül hagyása bűncselekménynek minősül.

Ahhoz, hogy utólagosan törvényes keretek közé kerülhessen az adott építkezési folyamat, nemcsak ugyanazt a tervdokumentációt kell elkészíteni, mint alapesetben, hanem két szaktanulmányt (statika és tűzvédelem) is el kell készíttetni az elvégzett munkálatokra, ami tételesen növeli az engedélyezési költségeket, valamint a dokumentáció elkészítéséhez szükséges időt is. Ezekben az esetekben a romániai jogszabályok

nem adnak lehetőséget a figyelmeztetésre, így a kiszabott büntetés kifizetését követően indítható „a legalitásba lépési folyamat”, azaz a helyzet törvényesítése.

Azokra az elkezdett illegális építkezésekre, amelyeket nem lehet törvényes keretek között lefolytatni, bontás vár – tudtuk meg.

Amennyiben a már említett, engedélyköteles munkálatok műemlékvédelmi zónában vagy műemléknek minősülő épületen történnek, és nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, már nem csupán kihágásnak, hanem bűncselekménynek minősülnek. Ezekben az esetekben az illegális építkezéseket a helyi rendőrség átadja az állami rendőrségnek kivizsgálásra.

A törvény értelmében azok a reklámtáblák és cégtáblák is engedélykötelesek, amelyeket saját tartószerkezetre vagy az épület homlokzatára szerelnek fel. Azok a reklámtáblák, amelyek nem tartoznak ebbe a kategóriába, a polgármesteri hivatal műszaki igazgatósága által kiállított engedéllyel kell rendelkezzenek.

Nem áll módjukban figyelmeztetést adni

A helyi rendőrség illetékese kiemelte, főként a városlakók érdeke, hogy betartsák az építkezésekre vonatkozó szabályozásokat, ezért azt javasolják, hogy mielőtt belekezdenének a folyamatba, forduljanak az érintett polgármesteri hivatal urbanisztikai és kataszteri osztályához, ott pedig kérjék ki az urbanisztikai bizonylatot – és

kérjenek bátran útbaigazítást.

A megfelelő tájékozódás azért is elengedhetetlen, mert

a törvény nem teszi lehetővé, hogy a helyi rendőrség figyelmeztetésben részesítse a kihágást elkövetőket,
ahogyan azt sem, hogy a bírságban részesült magán- vagy jogi személyek a kiróható legkisebb büntetés felét fizethessék ki 15 napon belül.
Bejelentések az illegális építkezésekről

Megtudtuk, a helyi rendőrök számos esetben kapnak bejelentést a lakóktól is, amennyiben illegális építkezést vélnek látni. Pálfi Attila kiemelte, arra szeretné kérni a székelyudvarhelyi lakósokat, hogy ha illegális építkezést észlelnek, a továbbiakban is forduljanak a helyi rendőrséghez bizalommal, hiszen azok amellett, hogy törvényellenesek, ronthatják a városképet, ráadásul veszélyt is jelenthetnek.

Végezetül jelezte, bár sokszor ők a „rossz fiúk”, amikor ellenőrzést tartanak, úgy tapasztalja, hogy egyre több pozitív visszajelzést kapnak. Ugyanakkor azt sem kell elhallgatni, hogy a statisztikáik szerint az elmúlt években csökkent az engedély nélküli építkezések száma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *