Harry Kane și Bernardo Silva au scris istorie în Arsenal – Bayern și Real Madrid – Manchester City. Ce recorduri au bifat cele două staruri în UEFA Champions League

Primele reprize ale meciurilor Arsenal – Bayern Munchen și Real Madrid – Manchester City au fost extrem de dinamice. Atât Harry Kane, cât și Bernardo Silva au marcat pentru echipele lor și au scris istorie în cea mai tare competiție inter-cluburi din Europa.

Harry Kane a scris istorie după golul din Arsenal – Bayern

Harry Kane a revenit la Londra din postura de jucător al lui Bayern Munchen pentru a o înfrunta pe fosta rivală din Premier League, Arsenal. Fostul fotbalist de la Tottenham a înscris în minutul 32 al meciului de pe Emirates Stadium.

Atacantul britanic a fructificat fără emoții de la punctul cu var. Cu golul înscris marți seară în poarta lui Arsenal, Harry Kane a ajuns la 15 goluri în 20 de meciuri contra „tunarilor”. Trupa lui Mikel Arteta este „victima” favorită a atacantului de 30 de ani.

Totodată, Harry Kane a ajuns la 6 goluri marcate pe Emirates Stadium și a devenit jucătorul care înscrie cele mai multe goluri pe acest stadion din postura de oaspete. Arsenal deschisese scorul în minutul 12 prin Saka. Pentru Bayern Munchen a marcat și Serge Gnabry în minutul 18.

Bernardo Silva a bifat o performanță incredibilă în Real Madrid – Manchester City

Startul meciului Real Madrid – Manchester City a fost de-a dreptul furtunos. „Cetățenii” au deschis rapid scorul prin Bernardo Silva. Internaționalul portughez a punctat pe tabelă după doar 108 secunde.

Astfel, golul lui Bernardo Silva din meciul cu Real Madrid este al doilea cel mai rapid marcat de o echipă oaspete pe Santiago Bernabeu. Recordul este deținut de Mario Mandzukic care a marcat în 2018 pentru Juventus după doar 77 de secunde, potrivit OptaJoe.

„Galacticii” au reușit să întoarcă scorul de pe tabelă rapid. Camavinga a înscris în minutul 12 cu un șut deviat, în timp ce două minute mai târziu Rodrygo și-a trecut numele pe lista marcatorilor după o pasă genială a lui Vinicius Jr.

Real Madrid – Manchester City a intrat în istoria UEFA Champions League.

Real Madrid – Manchester City a devenit doar al doilea meci din fazele eliminatorii ale UEFA Champions League în care s-au marcat 3 goluri în doar 14 minute. Recordul este deținut de Manchester City – Tottenham (2-2 în 11 minute).

Phil Foden și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 66. Internaționalul englez a înscris la vinclu cu un șut spectaculos de la marginea careului. Jucătorul care evoluează în extrema dreaptă are o cotă de piață de 130 de milioane de euro.