Irina Bara, eliminată dramatic de la Bogota după un meci extrem de intens cu Sara Errani

Irina Bara a fost învinsă în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota, după un meci de trei ore împotriva lui Sara Errani.

Românca a avut numeroase șanse de break împotriva finalistei Roland Garros 2012, dar a fost învinsă după aproape 3 ore de joc, potrivit Eurosport.ro.

Luptă tensionată în sferturile de finală la Bogota

În debutul partidei, Bara a dominat cu un break încă din primul game, asigurându-și o conducere rapidă de 3-0. Cu toate acestea, Errani a reușit să revină spectaculos și să egaleze scorul la 3-3, punând presiune pe jucătoarea română. Bara a rămas concentrată și a reușit să câștige setul inaugural la un scor de 6-3, stabilind un avantaj inițial important.

În setul secund, Bara a început să cedeze teren, pierzând propriul serviciu încă din primul game. Deși românca a avut multiple șanse de a recupera, Errani și-a consolidat jocul și a reușit să câștige setul cu 6-2. Cu toate eforturile depuse, Bara nu a reușit să se mențină în avantaj în setul decisiv, iar Errani a profitat de momentele critice, încheind partida cu un break important, după o luptă îndelungată și tensionată.

Irina Bara eliminată de la turneul WTA 250 din Bogota

În setul decisiv, ambele jucătoare au luptat pentru break-uri în loc să-și mențină serviciul. Deși Bara a reușit să câștige inițial pe serviciul adversarei sale, Errani a reușit să revină rapid în joc. La 4-3 pentru Errani, Bara a pierdut un game crucial pe propriul serviciu. Errani a profitat de această oportunitate și a încheiat partida la 6-3 în decisiv, după o confruntare care a durat 2 ore și 44 de minute, asigurându-și un loc în semifinale.

Deși Irina Bara a oferit o performanță solidă, încheindu-și parcursul la Bogota, Sara Errani, o jucătoare cu o vastă experiență, avansează în semifinalele turneului.

Cvintupla campioană de Grand Slam la dublu va continua să își pună amprenta în competiție, urmând să se confrunte cu câștigătoarea meciului dintre Tatjana Maria și Camila Osorio.