Irina Begu și Ana Bogdan, calificate în semifinale la turneul de Iași

Două românce au ajuns în semifinale la Iași, scrie GSP. Campioană a ediției trecute, prima, a BCR Iași Open, Ana Bogdan, 30 de ani, 49 WTA, a închis meciul din sferturile de finală cu 6-0, 6-4 în fața elvețiencei Simona Waltert, 22 de ani, 131 WTA. Irina Begu, 32 de ani, 31 WTA, a trecut cu 1-6, 6-4, 6-0 de Jill Teichmann, 26 de ani, 124 WTA.

Jucând solid, Ana Bogdan s-a impus în fața Simonei Waltert, o jucătoare tânără, care încă nu a reușit un rezultat sonor în carieră. Nu s-a mai complicat, ca în turul precedent, a economisit energie și și-a luat biletul pentru semifinale în o oră și 24 de minute, scrie Gazeta Sporturilor.

Următoarea ei adversară va fi Raluka Șerban, 26 de ani, 166 WTA, jucătoarea română care reprezintă Cipru. Este prima semifinală WTA pentru Raluka.

În al treilea sfert de finală, Irina Begu, 32 de ani, 31 WTA, favorita principală, și-a extins diferența în înfruntările directe cu elvețiaca Jill Teichman, 26 de ani, 124 WTA, cap de serie 6, la 3-1.

A fost condusă cu un set și break, dar a revenit și s-a impus cu 1-6, 6-4, 6-0, izbutind un set decisiv absolut autoritar.

„Mă bucur că am reușit să revin după primul set, în care nu am jucat cel mai bun tenis al meu, dar trebuie să-i dau credit și ei, mi-a pus probleme”, a spus Irina la final.