Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Charleston, după meciul cu Emma Navarro

Jaqueline Cristian s-a calificat joi, 4 aprilie, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Charleston, competiție dotată cu premii totale în valoare de 922.573 de dolari. Sportiva noastră s-a impus superb în fața Emmei Navarro, scor 6-3, 5-7, 6-1.

Jaqueline Cristian, în sferturile de finală de la Charleston

După un meci de două ore și 27 de minute, Jaqueline Cristian (25 de ani, 83 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Charleston, bifând astfel a doua sa victorie consecutivă în fața unei jucătoare din top 20 mondial, scrie Agerpres.

Românca a câștigat primul set cu 6-3, după 43 de minute de joc.

În setul secund, Jaqueline Cristian a condus cu 1-0, având set și game, însă Navarro a revenit și a înclinat balanța, câștigând ulterior setul cu 7-5.

Sportiva noastră s-a impus formidabil în setul decisiv, câștigându-l cu 6-1.

În sferturi, românca o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, care a câștigat meciul cu ucraineanca Anghelina Kalinina, scor 6-1, 6-4.

Jaqueline Cristian și-a asigurat un cec de 22.146 de dolari și 108 puncte WTA.