Jelena Ostapenko și-a dat din nou în petic. Cuvinte grele la adresa echipei adverse: ”Demonii ies la lumină în timpul meciului”

Jelena Ostapenko, cunoscută publicului din România după ce a învins-o pe Simona Halep în finala de la Roland Garros (2017), face ce face și revine în centrul atenției și nu prin performanțele sportive. De data aceasta, letona a avut o atitudine incalificabilă la Madrid, la adresa echipei adverse.

Jelena Ostapenko, atitudine incalificabilă la Madrid

Tenismena din letonia este3 recunoscută pentru crizele sale nervoase pe care le are în timpul meciurilor , fiind considerată una dintre cele mai nesuferite jucătoare din circuit. Jelena Ostapenko a jucat cu Ons Jabeur pentru un loc în sferturile de finală ale turneului de la Madrid și s-a remrcat prin atitudinea pe care a avut-o la adresa celor din loja adversarei sale.

Distrusă pe teren în primul set, pe care l-a pierdut la zero, Jelena Ostapenko a clacat încă o dată mental. Deranjată de încurajărilor frenetice de care a avut parte Ons Jabeur din loja sa, letona le-a aruncat cuvinte grele apropiaților jucătoarei din Tunisia.

Jelena Ostapenko / Foto: Profimedia

Ons Jabeur, cap de serie numărul opt, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, în două seturi, 6-0, 6-4. La conferința de presă de după meci, jucătoarea nord-africană a vorbit despre reacția adversarei sale.

„Adevărul e că fiecare are o personalitate diferită pe teren. Toată lumea o știe pe Jelena. Întotdeauna mi-a spus că demonii pe care îi are în cap ies la lumină în timpul meciului, așa că o înțeleg.

Vezi și: Sorana Cîrstea, prietenă cu adversara Simonei Halep de la Dubai. Când a început legătura cu Ostapenko

Am fost foarte motivată, probabil că și cei din boxa mea m-au încurajat, ceea ce m-a bucurat. Poate că le-a spus cuvinte urâte, dar sunt adulți, de descurcă. Este ceea ce este, nu e ceva ce pot contola eu, așa se comportă ea. Ce e important e că am reușit să câștig și că am rămas motivată până la final”, a spus tunisianca.

Jucătoarea cu 15 victorii consecutive, eliminată la Madrid

Ons Jabeur va juca în sferturi cu Madison Keys (cap de serie numărul 18), care a reușit marea surpriză, eliminând-o pe campioana de la US Open, Cori Gauff.

Vezi și: Jelena Ostapenko și gestul care a iritat pe toată lumea. ”Să mute cineva Soarele” VIDEO

În acestă fază a competiției a ajuns și Aryna Sabalenka. Bielorusa a învins-o pe Daniellei Collins, 4-6, 6-4, 6-3, și a pus capăt unei serii de 15 victorii consecutive ale americancei. În sferturile de finală, Sabalenka o va întâlni pe rusoaica Mirra Andreeva.