Kárpátaljáról hozott üzenet Székelyudvarhelyre: ne vegyék el tőlünk, amink van

Kárpátaljáról hozott üzenet Székelyudvarhelyre: ne vegyék el tőlünk, amink van

A hagyományőrző huszárok felvonulásával, illetve a magyar himnusz eléneklésével kezdődött a március 15-i ünnepség a székelyudvarhelyi Márton Áron téren. Ezt követően közös imára hívta a tömeget Tamás Huba katolikus, Pitó Zsolt református és Simó Sándor unitárius lelkipásztor.

Emlékeznünk kell őseinkre

A kishitűséggel, a meghunyászkodással és a megalkuvással szálltak szembe 1848-ban a márciusi ifjak, akik elég bátrak voltak ahhoz, hogy felébresszék a dicső Magyarországot, visszakövetelve annak függetlenségét – magyarázta beszédében Gálfi Árpád polgármester.

Kitartásuk, hősiességük és harcuk eredménye a megszülető egységes magyar nemzettudat, amely ma is szorosan összefűz magyart a magyarral és székelyt a magyarral

– fogalmazott.

Hangsúlyozta, a lelkek összetartozását sem államhatalmak, sem határok, sem eszmék nem tudták megbontani. „Közös emlékezet híján olyanok lennénk, mint a polyva, amelyet szerte fúj a szél. Ha elfeledkezünk szüleink, nagyszüleink sírjáról, őseinkről jöttmentekké válunk” – szögezte le.

Kijelentette, büszkék kell legyünk örökségünkre, a nemzeti öntudatra.

Ha a szabadság eszméje bennünk van, akkor azt nem tudja legyőzni sem hadsereg, sem más.

Erőt kell merítenünk őseinktől, hiszen napjainkban is sokan próbálnak erőszakkal fenyegetve, nyelvtörvényeket beiktatva, jogokat csorbítva, illetve intézményeket felszámolva „leszoktatni” arról, hogy szabadon annak valljuk magunkat, amik vagyunk, vagyis a magyarságunkról – közölte a kárpátaljai helyzetre is utalva.

Emlékeztetett, a szabadságharc után mintegy húsz évvel valósággá vált majdnem minden követelése a márciusi ifjaknak, Magyarország egyik legdinamikusabb fejlődési szakasza következett.

Itt és most Székelyudvarhely főterén mi vagyunk a bizonyság arra, hogy a szívünkben él a magyar szabadság.

Méltósággal tudunk ünnepelni, hivalkodás nélkül, őszintén magyarok lenni” – jelentette ki. Ma magyarnak lenni nemcsak egy állapot, hanem hivatás, teljes embert igénylő felelősség is – nyomatékosított a polgármester.

Nem mindenhol ünnepelhetnek tömegesen

„Ezzel a rendezvénnyel egy időben Beregszászon mi ma néma főhajtással és csendes koszorúzással tudunk emlékezni március idusára. Országunkban ugyanis

a háborús protokoll miatt tiltva vannak a tömeges rendezvények.

Számomra felemelő az, hogy ekkora, nagyon pozitív csapat előtt tudok március 15-ét ünnepelni” – fogalmazott a Patkóban Babják Zoltán, Székelyudvarhely testvérvárosának, Beregszásznak a polgármestere.

Rámutatott, napjainkban az értékek létrehozásának fontossága a második helyre csúszik vissza, ha ahhoz mérjük, hogy meg kell tartani a meglévő értékeket. „Soha nem került annyi munkába, annyi figyelmességbe, hogy megtartsuk azt, amink már van. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a két város közötti testvérkapcsolat 2015-től gyümölcsöző.

Minden beregszászi szeretne legalább életében egyszer eljönni Székelyudvarhelyre,

hogy megérinthesse a köveket, az épületek falait és beszéljen önökkel (…) Örüljünk annak, amink van, imádkozzunk azért, hogy ne vegyék el tőlünk, amink van” – jelentette ki.

Arról is beszélt, hogy országuk háborúban áll, és nagyon nehéz reggelente folyamatosan erre ébredni. Éppen ezért felemelő érzés számukra, hogy az anyaország, illetve a testvérvárosaik segítséget nyújtanak.

A beregszászi polgármester szavait követően Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi gondolatait. Ünnepi műsort mutatott be a Csík zenekar, majd a jelenlévők elhelyezhették koszorúikat a Vasszékely szobornál.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *