Marosvásárhely: ma is szükség van a közösségi összefogásra

Marosvásárhely: ma is szükség van a közösségi összefogásra

Marosvásárhelyen pénteken kora délután a középiskolások a Petőfi-szobornál gyűltek össze, kis műsorral emlékezve a márciusi ifjakra és a szabadságharc hőseire. Délután a Postaréten kokárdákkal és huszárdalokkal várták az egybegyűlteket a Székely vértanúk emlékművénél.

Borongós, enyhe idő volt, az átlagnál több fiatal volt a tömegben. Voltak, akik a lépcsőkön álltak, vagy az emlékmű mellett lévő kisebb dombon, hogy jobban lássanak. A téren csak pár kisebb pad van, azokat már a kezdés előtt bő félórával elfoglalták az időben érkezők.

A helyszínen aláírásokat is gyűjtöttek,

lehetőséget adva azoknak, akik Soós Zoltán független polgármester-jelöltet támogatják, hogy kézjegyükkel is megerősítsék ezt.

Akarunk-e közösen jövőben gondolkodni?

Elsőként Tuzson Attila, a katolikus iskola lelkésze köszöntötte az egybegyűlteket. A szabadság fontosságáról beszélt, feltéve a kérdést, hogy vannak-e ma hiteles hősök, akik példát mutatnak.

Úgy értékelte, ahhoz, hogy valakiből hős legyen, szüksége van egy családra, édesanyára, édesapára, testvérekre, megerősítő közösségre, amely itthon tart. „Ha a fiatalok azt hallják, hogy minek gyermeket vállalni, minek itthon kínlódni, akkor nem biztos, hogy szülőföldön maradnak. Akarunk-e közösen jövőben gondolkodni?

Itt az idő, most vagy soha, hogy népünk híre ne csak emlék maradjon”

– fogalmazott a marosvásárhelyi katolikus iskola lelkésze.

Szabó László református lelkipásztor a szeretet fontosságáról beszélt, és azt kívánta, hogy a teljesüljön az idei megemlékezés mottója: győzzenek a magyarok.

Marcel Ciolacu miniszterelnök üzenetét Nagy Zsigmond alprefektus olvasta fel román nyelven, ami után páran azt kiáltották:

autonómiát!

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének üzentét Both Hajnal, a csíkszeredai főkonzulátus konzulja olvasta fel. Legyen béke, szabadság és egyetértés – hangzott el, amit a jelenlevők vastapssal köszöntek meg.

Közös kiállásra biztattak

Vincze Loránt európai parlamenti képviselő a szabadságért életüket adó fiatalokról beszélt, és feltette a kérdést, hogy kell-e ma nekünk fegyverrel harcolni, háborúba menni. Van-e ma olyan ellenséges hatalom, ami ellen össze kell fogjanak a magyarok? Vincze Loránt szerint a román nacionalisták az igazi ellenségek, akik Székelyföld és az erdélyi magyarság közösségi létét tagadják.

„Ma el kell mondjuk hangos szóval, hogy Marosvásárhelyen, Erdély-szerte mi itthon vagyunk és itthon maradunk” – hangoztatta a EP-képviselő, aki a közelgő választások fontosságáról beszélt és a Nemzeti dalt idézte: talpra magyar, hív a haza!

Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke arra biztatta a jelenlevőket, hogy követve a márciusi ifjakat, álljanak ki bátran az igazságukért, és egy közösségként hallassák hangjukat.

Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester arról beszélt, hogy a marosvásárhelyi magyarok március 15-én nemcsak a régmúltba tekintenek, nemcsak a szabadságharcra és a fekete márciusra emlékeznek, hanem a jövőbe is néznek. A polgármester szerint tanulnunk kell az szabadságharcosoktól: egyetértést és kitartást. „Azt szeretném, hogy

fogjunk össze mindannyian, egymásért, és ne valaki ellen.

Hogy ismét győzhessen Vásárhely!” – hangsúlyozta.

Több fiatal slam poetryt olvasott fel, ezzel színesítve a megemlékezést. A bő egyórás eseményt koszorúzás zárta. A hazafelé indulókat, ahogy tavaly is, Kossuth-kiflivel kínálták meg a Felsővárosi Református Egyházközség tagjai és a nyugdíjasok egyesületének képviselői.

Könyv- és Gyertyadíjak

Az 1848–49-es szabadságharcra, valamint az 1990-ben Marosvásárhelyen tartott könyves-gyertyás felvonulásra emlékezve a Maros megyei RMDSZ minden évben kiosztja a Könyv- és Gyertyadíjakat kiemelkedő Maros megyei személyiségeknek. Idén a Kultúrpalotában a délután hattól kezdődő ünnepségen a magyar közösségért végzett munkájáért elismerést vehet át:

Moré Tibor (Ákosfalva-kerület díjazottja),
Magyari Edit Csilla magyar nyelv és irodalom szakos tanárnő (Erdőszentgyörgy),
Máthé András nyugalmazott tanár (Marosludas),
Jánosi Andor (Marosszentkirály),
Ozsváth Pálma (Marosvásárhely),
Bartha Domokos (Mezőbánd),
Balogh István, Csíkfalva község volt polgármestere (Nyárádszereda),
Sz. Kovács Géza festő- és grafikusművész (Segesvár),
Böjte Vilmos (Szászrégen),
Baczoni Sándor nyugalmazott református lelkipásztor (Szováta).

Az RMDSZ Dicsőszentmárton-kerülete post mortem díjban részesíti néhai Balogh Imre matematika szakos tanárt, míg az RMDSZ marosvásárhelyi szervezete részéről néhai dr. Benedek István professzor kap post mortem díjat.

A díjkiosztás után Szalóki Ági koncertje zárja a marosvásárhelyi ünnepi megemlékezéseket.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *