Mielőbbi külsős forrás kell a homoródfürdői wellnessközpont megépítéséhez

Mielőbbi külsős forrás kell a homoródfürdői wellnessközpont megépítéséhez

Összességében 200 ezer euróért pályázott a korábbi városvezetés az Európai Unió Regionális Operatív Programjában (POR), hogy az összegből kivitelezési terveket készíttessenek egy Homoródfürdőre elképzelt wellnessközpont megépítéséhez.

Azért Homoródfürdőre, nem pedig Szentegyházára tervezték a komplexumot, mert az említett pályázat feltételei között szerepelt, hogy csak hivatalosan jegyzett turisztikai állomásokon lehet azt létrehozni

– tudtuk meg Lőrincz Csaba szentegyházi polgármestertől.

Kényelmetlenné vált vállalás

A kivitelezési tervek megpályázásakor az önkormányzat vállalta, hogy újabb támogatás-igénylést nyújt be az építkezés finanszírozása érdekében, ellenkező esetben vissza kell fizetnie az említett dokumentumok elkészítésére kapott összeget – folytatta a helyzet vázolását az elöljáró.

Akkor nagyjából 8 millió euró értékűre becsülték a beruházást, a pénz feléért pedig a POR-ban pályáztak volna.

2023-ra el is készültek a kivitelezési tervek, a gond viszont az, hogy aszerint több mint 19 millió euróba kerül az építkezés.

Ez esetben pedig vajmi kevés lenne a 4 millió eurós támogatás, aminek megszerzésére jelenleg is lenne lehetőség.

Az önkormányzat egyszerűen nem vállalhatja be önrészként a fennmaradó összeget, hiszen erre gyakorlatilag nincs lehetőség. Az akkori városvezetés természetesen nem tudhatta, hogy időközben ennyire megnőnek az árak”

– magyarázta Lőrincz. Rámutatott, hogy az elmúlt időszakban többször is járt Gyulafehérváron a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökségnél, de egyelőre nem született megoldás. Jelenleg azon dolgoznak, hogy

kevesebb önrészt igénylő pályázati lehetőséget találjanak a wellnessközpont megépítéséhez, különben a kivitelezési tervek elkészítéséhez kapott összeget vissza kell fizessék.

Helyzetük nem reménytelen, a fejlesztési ügynökség munkatársai mindenben igyekeznek segíteni, nekünk pedig most már minden dokumentum rendelkezésünkre áll a pályázáshoz – tette hozzá.

Elemzik a forrásvizeket

Lőrincz Csaba arról is beszámolt, hogy időközben

helyi forrásból tisztázták a kiszemelt helyszín telekkönyvét, ugyanakkor el is bontottak ott egy omladozó épületet.

Mindemellett jóváhagyásokat kértek a szolgáltatóktól az ivó- és szennyvízhálózat kiépítéséhez, ugyanakkor több villanyoszlop elköltöztetéséhez. Folyamatban van ugyanakkor a helyi források feltérképezése és a vizek hozamának, összetételének megállapítása is – utóbbi további két évet vesz igénybe.

Gyakorlatilag egy 50 ezer euró értékű kutatásról van szó. Habár hasznosítani szeretnék a vizeket a majdani wellnessközpontban, ha bebizonyosodik, hogy gyógyhatásúak, terveiktől eltekintenek, amennyiben ezzel kárt tennének a környezetben.

Számunkra elengedhetetlen, hogy a borvízkutak továbbra is használhatók legyenek a lakók számára, így ha ezzel gondok lennének, akkor másképp oldjuk meg a wellness üzemeltetését. Legjobb esetben is csak a túlfolyó részekről vezetnénk el a vizeket, azt a mennyiséget, ami úgyis belefolyna a patakba”

– szögezte le a polgármester. Hozzátette, ha a borvízkutakat sikerül gyógyvízzé minősíteni, akkor szabályozni lehet azok felhasználható mennyiségét, illetve védelmi zónákat hozhatnak létre a források közelében. Utóbbival az esetleges építkezéseket is korlátozzák.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *