Nebunie după Real Madrid – Barcelona 3-2! Joan Laporta vrea rejucarea meciului: „Vom lua toate măsurile necesare”

Real Madrid a câștigat duelul de pe teren propriu cu Barcelona, scor 3-2, în etapa a 32-a din La Liga. Lumea fotbalului mondial s-a împărțit în două după faza controversată din minutul 28. Lamine Yamal a trimis cu călcâiul spre poartă, iar Andriy Lunin a respins din apropierea liniei porții. Joan Laporta a ieșit în față cu un comunicat de presă.

Nebunie după Real Madrid – Barcelona 3-2! Joan Laporta vrea rejucarea meciului

Lamine Yamal a fost aproape să marcheze în minutul 28. Puștiul-minune al catalanilor a trimis cu călcâiul spre poartă, însă Lunin a respins de pe linia porții. La Liga nu dispune de ”Tehnologia de Linia Porții”, iar arbitrii au analizat faza 3 minute în camera VAR înainte de a decide că balonul nu a depășit linia porții cu toată circumferința.

Joan Laporta vine cu o altă variantă. Președintele Barcelonei a emis un comunicat de presă a doua zi după „El Clasico” prin care a cerut toate imaginile și înregistrările de la faza finalizată de Lamine Yamal. În cazul în care catalanii vor dovedi că golul trebuia validat, Joan Laporta a anunțat că va cere rejucarea meciului.

“Ieri au fost mai multe faze discutabile, dar mai presus de toate a fost una care ar fi putut schimba rezultatul meciului. După cum știți, mă refer la golul-fantomă al lui Lamine Yamal. Noi, cei de la Barcelona, vrem să fim siguri de ceea ce s-a întâmplat.

„Vom lua toate măsurile necesare. Vom cere rejucarea meciului”

Astfel, vă informez că Barcelona va cere Comisiei Tehnice a Arbitrilor și Federației Spaniole de Fotbal să ne pună la dispoziție toate imaginile și înregistrările audio apărute la momentul reușitei.

Dacă, după ce vom analiza situația, vom realiza că a existat o eroare, ceea ce deja credem, vom lua toate măsurile necesare. Ne gândim chiar și la o acțiune legală.

Dacă se va confirma că a fost un gol valabil, vom merge mai departe și vom cere rejucarea meciului, așa cum s-a întâmplat într-un meci european din cauza unei erori VAR”, se arată în comunicatul emis de Joan Laporta, citat de Marca.

La imagen que demuestra que el remate de Lamine Yamal no entra al completo en la portería de Lunin.

Haz RT para que todo el mundo lo vea.
🫠🫠🫠🫠🫠🫠 pic.twitter.com/40HhjhhmuC

— ℙ𝕣𝕚𝕟𝕔𝕚𝕡𝕖 𝕍𝕖𝕘𝕖𝕥𝕒 🍥 (@MrVegetaHn) April 22, 2024

Spaniolii au arătat că mingea a trecut cu toată circumferința de linia porții

Faza controversată petrecută în minutul 28 al derby-ului Real Madrid – Barcelona (3-2) a creat o adevărată nebunie în Spania. Jurnaliștii de la Canal Plus au publicat imagini, cu ajutorul tehnologiei, care arată că mingea nu a trecut cum toată circumferința de linia porții lui Lunin.

În schimb, ziariștii de la Archivo VAR susțin, tot cu ajutorul tehnologiei, că mingea a depășit linia porții cu toată circumferința. După succesul cu Barcelona, Real Madrid s-a distanțat la 11 puncte de locul 2, ocupat de catalani, cu 6 etape rămase până la finalul sezonului.