Nebunie în finalul primei reprize la Sepsi – Farul! Gazdele au avut un gol anulat. Verdictul specialistului: „Nu văd faultul!”

Prima repriză a duelului Sepsi – Farul a fost plină de evenimente. Covăsnenii au reușit să bage primii mingea în plasă, însă reușita lui Oroian a fost anulată pe motiv de fault în atac. Ulterior, Louis Munteanu și Pavol Safranko au punctat pe tabelă.

Nebunie în finalul primei reprize la Sepsi – Farul! Gazdele au avut un gol anulat

Sepsi a început în forță duelul cu Farul de la Sf. Gheorghe. Covăsnenii au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 13, însă șutul lui Marius Ștefănescu a trecut pe lângă țintă. Totuși, golurile și fazele controversate nu au lipsit în prima parte a meciului.

Același Marius Ștefănescu a centrat în fața porții în minutul 40 al meciului. Oroian a reușit să reia mingea în plasă din fața porții și a mers la colțul terenului pentru a celebra reușita. Bucuria covăsnenilor a fost stinsă de arbitrul Andrei Chivulete. Arbitrul a fost informat din camera VAR că golul trebuie anulat.

„Centralul” a fluierat un fault în atac al lui Oroian asupra fundașului Cristi Ganea. VEZI VIDEO AICI. La doar 4 minute distanță, Louis Munteanu a deschis scorul cu un șut de la distanță. Sepsi a avut un alt gol anulat în minutul 58.

Varga a reluat spre poartă, iar mingea a fost respinsă în disperare de Buzbuchi doar până la Andres Dumitrescu. Fotbalistul revenit la Sf. Gheorghe de la Slavia Praga a reușit să bage mingea în plasă. După aproximativ 6 minute de analiză în camera VAR, golul a fost anulat.

Cătălin Popa și Iulian Călin sunt în camera VAR la Sepsi – Farul

Două goluri în două minute în Sepsi – Farul

Ionuț Cojocaru a ajuns cu mingea până la marginea careului după care i-a pasat lui Louis Munteanu. Atacantul împrumutat de Gică Hagi de la Fiorentina a înscris cu un șut de la distanță, fără nicio șansă pentru portarul Roland Niczuly.

Atacantul în vârstă de 21 de ani a ajuns la 8 goluri marcate în acest sezon în SuperLiga. Avantajul „marinarilor” a durat doar două minute. Pavol Safranko a înscris după o dezorganizare totală în defensiva campioanei.

Bernd Storck, antrenorul lui Sepsi, a făcut schimbări interesante la pauza meciului. Marius Ștefănescu, cel mai periculos jucător al lui Sepsi, a fost înlocuit cu Gabriel Debeljuh. Totodată, Florin Ștefan a intrat în locul lui Akos Kecskes.

La polul opus, Gică Hagi i-a schimbat pe Grigoryan și Ionuț Cojocaru cu Ionuț Vînă, respectiv Rivaldinho. Farul a câștigat ambele dueluri cu Sepsi din sezonul regulat. Campioana României a câștigat atât la Ovidiu (2-1), cât și la Sf. Gheorghe (1-0).

În următoarea etapă, Sepsi se va duela în deplasare cu Rapid București. De cealaltă parte, Farul Constanța are derby pe „Ion Oblemenco” împotriva Universității Craiova.