Răzvan Lucescu anunță un retur de foc după Club Brugge – PAOK 1-0 în UEFA Conference League: „Nu s-a decis nimic”

PAOK a pierdut duelul din deplasare cu Club Brugge, scor 0-1, în prima manșă a „dublei” din sferturile UEFA Conference League. Singurul gol al meciului a fost marcat de Vetlesen în minutul 6. În ciuda înfrângerii, Răzvan Lucescu este încrezător că poate răsturna rezultatul la retur.

Răzvan Lucescu, după Club Brugge – PAOK 1-0: „Două aspecte au făcut diferența”

PAOK caută calificarea în semifinalele UEFA Conference League. Ar fi prima semifinală europeană din carieră pentru Răzvan Lucescu. Grecii au pierdut prima bătălie cu Club Brugge. Lider în Grecia, Răzvan Lucescu știe unde s-a făcut diferența.

„Adevărul este că jocul a fost echilibrat în cea mai mare parte a meciului. Două lucruri au jucat un rol important și au afectat jocul. Prima a fost golul rapid pe care l-am primit, după o greșeală a noastră.

Am avut posesia și am pierdut mingea în propriul teren. Iar a doua a fost atmosfera stadionului care a pus presiune. Am fi putut evalua diferit unele tranziții de atac în jocul nostru pentru a strânge rezultatul și a obține 1-1 în jocul de astăzi”, a declarat Răzvan Lucescu, citat de sportal.gr.

Returul dintre PAOK și Club Brugge va avea loc joi, 18 aprilie, de la ora 22:00. Semifinalele vor avea loc pe 2 și 9 mai, în timp ce marea finală va avea loc pe 29 mai. PAOK se va duela în careul de ași, în cazul în care va accede, cu învingătoarea din „dubla” Plzen – Fiorentina.

„Fiecare joc are propria sa poveste. Cu siguranță va fi un alt joc. Brugge este o echipă care are o altă față în meciurile de acasă decât în ​​deplasare. Spiritul de echipă este foarte diferit în Toumba.

Vom juca pe un stadion plin, cu o atmosferă fantastică care ne va da energie. Nu s-a hotărât nimic în această seară cu rezultatul, joia viitoare vom corecta niște lucruri și vom obține calificarea.

Niciodată nu te poți mulțumi cu o înfrângere, am făcut greșeli, am primit un gol pe care l-am fi putut evita. Am făcut o repriza secundă bună și am fi putut să egalăm. Totodată, am fost în pericol de a primi un al doilea gol”, a mai spus Lucescu Jr.

Calificarea în semifinalele UEFA Conference League îi va aduce lui PAOK și Răzvan Lucescu suma de două milioane de euro. Elenii au făcut un profit financiar semnificativ în acest sezon în urma performanțelor din cupele europene: peste 10 milioane de euro.