Selecționata U18 a Kuweitului, spulberată cu 57-0 de Thailanda, la hochei pe gheață. Care este recordul all-time în acest sport

Mai bine deșert în loc de gheață! În meciul de deschidere al campionatelor de hochei U18 Asia/ Oceania, naționala Kuweitului, aflată la primul meci din istorie, a cedat, marți, 23 aprilie, în fața Thailandei cu un neverosimil 0-57, relatează Bild. Recordul all-time al celui mai drastic eșec este „deținut”, culmea, de Thailanda, 0-92, contra Coreei de Sud, în 1998, la un turneu de același nivel.

În Kuweit – Thailanda 0-57, scorul pe reprize a fost 1-42, 0-55, 0-25. Un meci de hochei pe gheață are 60 de minute de joc efectiv. Un act are 20 de minute de joc efectiv.

Megaînfrângerea Kuweitului a fost primul meci oficial pentru echipă U18 din deșert.

Thailanda a terminat meciul cu un raport de 122-1 la șuturi pe poartă. Nevinovatul portar Faisal Allenqawi a fost ținut în tot jocul și, spre meritul său, a reușit să facă de fapt 65 de parade!

Adeeb Alhalawa a avut singura șansă a Kuweitului, dar goalkeeperul Kingston Zi-Jun Pan a parat.

Natapat Patong, Natchayatorn Yannakornthanapunt și Thananutch Khultanthorn au marcat câte șapte goluri.

Patong a semnat și 6 pase decisive, încheind cu 13 puncte.

Caseta meciului poate fi consultată aici.

În al doilea meci din competiție, disputat azi, Kuweit a pierdut „doar” cu 2-17 cu Malaezia.

În aceeași competiție, Uzbekistanul a surclasat Iranul (19-0), Mongolia s-a distrat cu India (32-0), iar Indonezia a spulberat Macao (19-0).

România a bătut cu 52-1 Noua Zeelandă, în 1989

Statisticienii au întocmit lista celor mai categorice victorii din istoria hocheiului pe gheață. În top e și o victorie a tricolorilor, 52-1 cu Noua Zeelandă, în Grupa D a Campionatului Mondial de seniori.