Șumudică știe cine va fi titularul în poarta naționalei la Euro. „E numărul 1 de departe!” Ce spune de „strânsoarea ursului”

Horia Ivanovici l-a avut ca invitat pe Marius Șumudică la FANATIK SUPERLIGA, care poate fi văzută live lunea, marțea și vinerea de la 10:30. Marius Șumudică, care ar putea ajunge la Rapid, a spus foarte clar și răspicat pe cine preferă în poarta naționalei la EURO.

Florin Niță, preferatul lui Marius Șumudică

Marius Șumudică l-a elogiat pe Florin Niță la FANATIK SUPERLIGA, privindu-l drept portarul titular al naționalei. Antrenorul l-a avut ca elev pe Niță la Gaziantep, ceea ce l-a făcut să-l cunoască mai bine pe portar.

„Niță e numărul 1 de departe. E al doilea după Muslera în Turcia. Nu există, cu tot respectul pentru Horațiu Moldovan, dar săracul nu apară. În momentul în care nu aperi, nu mai ai.. Din punctul meu de vedere e numărul 1 (n.r. Florin Niță).

N-ai voie, apără meci de meci, are în față numai atacanți de valoare cu care se va întâlni probabil la EURO. Mi-a scos niște mingi pe la Galatasaray, am pierdut în minutul 90 la ei acasă, cu 50.000 de oameni. La Fener ne-a bătut în minutul 85, n-am văzut în viața mea.

Un caracter cum n-am întâlnit în viața mea. Îl iubea tot clubul, tot orașul. Să ajungi să strige un stadion întreg numele unui portar <<Niță, Niță, Niță>>, enorm“, a spus Marius Șumudică despre Florin Niță în exclusivitate.

Florin Niță, un profesionist desăvârșit

Florin Niță a fost lăudat de fostul său antrenor pentru vitalitatea și capacitatea de a munci, chiar și după meciuri. De asemenea, forța sa este unul dintre punctele forte, iar vârstă este doar un număr pentru portar.

“Se termină meciul, a două zi făceam recuperare imediat. Faci recuperare mai devreme, după ce faci un efort, o faci cât mai devreme. El făcea antrenament cu cei care nu jucaseră, 100%.

Îi spuneam <<Ba, băiatule, tu ai 30 și ceva de ani, lasă-mă>>. Când mă strângea în brațe am zis că îmi rupea oasele, n-am văzut în viața mea așa vână. Ațos, nicio accidentare, <<strânsoarea ursului>>“, a mai adăugat Marius Șumudică.

Florin Niță se află și acum în lotul lui Gaziantep, chiar și după plecarea antrenorului Șumudică. Portarul este titular de drept la Gaziantep, unde a strâns 30 de meciuri și a primit 42 de goluri. Florin Niță are și 8 meciuri fără gol primit la Gaziantep și o medie de un gol primit la fiecare 64,2 minute.