Tündérek és ördögök a tornateremben

Tündérek és ördögök a tornateremben

Jázminát, tündérhon királylányát férjhez adják. Érkeznek is a kérők, olyanok, amilyenek: bugyuták, bárgyúak, semmirekellők. És érkezik a parasztfiú, Józsiás, a maga áttetsző tisztaságával, állhatatos lelkével. Ám érkezik Bakszén, a magát Bazsalikom hercegének hazudó ördög is. S bár a párviadalban Józsiás elnyeri Jázmina kezét, de a hagyomány alapján a második helyezett lesz az ország kancellárja, aki ki lenne más, mint a minden hájjal megkent Bakszén. És ahová az ördög befurakszik, ott kő kövön nem marad – áll az előadás ismertetőjében.

Régi elhatározása a Tomcsa Sándor Színháznak, hogy ezt a meseelőadást Szabó Attilával együttműködve színre vigye

– fogalmazott Nagy Pál, a színház igazgatója a bemutató kapcsán tartott sajtótájékoztatón. Lukács Emőke bábszínész, az Udvarhely Bábműhely vezetője, az előadás egyik szereplője elmondta, az előadás rendezőjével – Az öreg király hagyatéka és a PETŐfi-SZELfi után – harmadik alkalommal dolgozik együtt a társulat.

Tamási nagyszerű szerző, gyönyörű szövegekkel, izgalmas dramaturgiával – hangsúlyozta a rendező. „Ez egy hetvenéves szöveg, és nem véletlenül játszották keveset, mert elképesztően gazdag, már-már shakespeare-i fordulatokkal, ami nem tud gyerekszínház lenni, és nem tud eléggé felnőttszínház sem lenni az eredeti formájában.

Amiről ez a szöveg beszél, rendkívül fontos gyermeknek, felnőttnek egyaránt, viszont, abba, ahogy beszél, bele kellett nyúlni, nemcsak a hossza, hanem a szövevényessége miatt is. Ez eredetileg egy 137 oldalas szövegkönyv, amelyből egy 36 oldalas szövegkönyv készült. Az eredeti szereposztáshoz 25-30 szereplőre lenne szükség, mi ezt lehúztuk 14 főre, és egy olyan transzparens formanyelvre, amelyben mindenki folyamatosan a színpadon van”

– fejtette ki Szabó Attila.

A rendező hozzátette, egy olyan helyszínt, egy olyan közeget kerestek a történet elmeséléséhez, amelyben meg lehet találni a mesejáték absztrakcióját, de mégiscsak van egy kapcsolódási pont a valósághoz. „Mi ezt úgy találtuk meg, hogy az egész egy tornateremben zajlik. A különböző sportágak jellemzőiből raktuk fel azt a gazdag, szerteágazó világot, amiből összeállt Tamási drámája. A mesevilág magában, a nevek, a figurák által teljes mértékben működik, a valósághoz való kapcsolódását próbáltuk megemelni egy kicsit.”

Az előadás zenei világáért Pál Attila színész, zenei vezető felel. „A zene is kicsit olyan, mint a szöveg, tehát hozza az eredeti tündérvilágot, viszont mer teljesen modern és kortárs is lenni. Elég sok részben benne vannak a klasszikus népi hangulatú, tündérvilági motívumok, viszont használunk teljesen modern zenéket is.

Az élőzene nemcsak hangulatokat fest alá, hanem a cselekmény alatt effekthangokat is szolgáltat”

– avatott be Pál Attila.

Mint elhangzott, az előadás során a színpadon végig jelen lesz egy minizenekar, és egy kórus is közreműködik.

Az előadás női főszereplőjét, Jázminát, a tündérkirálylányt, Ritziu Ilka-Krisztina alakítja. A Bekecs Táncszínház munkatársa elmondta, elsősorban népdalt szokott énekelni, noha kacsingatott más műfajok felé is.

Nagyon örülök, hogy ebben az előadásban más műfajokban is megszólalhatok. Szeretem a népdalok tisztaságát, és nagyon nehezen lehet visszaadni azt ötvözve más műfajjal, de úgy érzem, hogy Attilának sikerült olyan harmóniákat, olyan hangszerelést találni hozzá, amelyben ez hiteles tud lenni”

– mondta el Ritziu Ilka-Krisztina.

A főszereplő páros másik tagjának, Józsiásnak, Jázmina kérőjének szerepében Jakab Tamást láthatjuk. Úgy véli, színészként az absztrakció nagy kihívást jelent, mint ahogy az is, hogy főszereplőként „nem hőst” alakítson.

Míg a hagyományos mesében van egy hagyományos építkezési rendszered, itt az agyad is másképp kell működjön, közben több stílus is keveredik, tehát egy színesebb színészi eszköztárat igényel. Számomra nagyon jóleső érzés, hogy ebbe a népi világba kicsit újra belekóstolhatok.”

Az előadás látványtervezője a magyarországi Mátravölgyi Ákos, koreográfusa a székelyudvarhelyi származású Györfi Csaba.

A pénteki bemutatóra a gyerekek számára ingyenes a belépés, a felnőtteknek pedig 10 lejes jegyet kínálnak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *