Un spectator, dat afară de la US Open, după ce a folosit un limbaj din regimul nazist la meciul cu Alexander Zverev

Alexander Zverev servea la 2-2 în setul al patrulea al meciului său împotriva jucătorului italian Jannik Sinner, marți dimineață, 4 septembrie, când a auzit cum un spectator rostește o frază a lui Hitler. Spectatorul a fost ulterior identificat și scos de pe stadion, relatează ABCNews.

După ce a auzit cuvintele intonate de spectator, Zverev s-a îndreptat spre arbitrul de scaun James Keothavong și a arătat spre fanul care stătea într-o secțiune din spatele arbitrului.

„Tocmai a rostit cea mai faimoasă frază a lui Hitler care există în această lume. Nu este acceptabil”, i-a spus Zverev arbitrului.

Keothavong s-a întors cu spatele și i-a cerut fanului să se identifice, apoi le-a cerut tuturor spectatorilor să fie respectuoși cu ambii jucători.

„O remarcă denigratoare a fost adresată lui Alexander Zverev. Fanul a fost identificat și scos de pe stadion”, a declarat purtătorul de cuvânt al Asociației americane de tenis, Chris Widmaier.

Zverev a declarat după meci că a mai avut parte de comentarii disprețuitoare din partea fanilor, dar nu care să aibă legătură cu Hitler.

A început să cânte imnul lui Hitler, care a fost pe vremuri. Era «Deutschland über alles» și a fost un pic prea mult. Totuși, cred că s-a implicat mult timp în meci. Nu mă deranjează, îmi place când fanii sunt zgomotoși, îmi place când fanii sunt emoționali. Dar cred că, fiind german, și nu unul foarte mândru de acea istorie, nu e un lucru grozav pe care să îl faci și cred că mulți oameni l-au auzit, pentru că stătea în primele rânduri. Așa că, dacă nu reacționez, cred că eu sunt cel care greșește.

Alexander Zverev, jucător de tenis german:

Zverev a spus că nu a fost greu să treacă peste remarca fanului.

„Să fiu sincer, este pierderea lui că nu a asistat la ultimele două seturi ale acelui meci”, a spus Zverev.

Alexander Zverev a pierdut acel set, când a început să se lupte cu condițiile de umiditate, după ce Sinner a avut crampe puternice în setul al treilea. Dar Zverev și-a revenit și a câștigat setul al cincilea, încheind meciul care a durat 4 ore și 41 de minute în jurul orei 1.40.

El s-a calificat, marţi dimineaţă, în sferturi la US Open, ultimul grand slam al anului și va juca împotriva campionului în exercițiu de la US Open, Carlos Alcaraz.