Valós vállalati problémára keresik a megoldást a Pénzmágus résztvevői

Valós vállalati problémára keresik a megoldást a Pénzmágus résztvevői

„Több mint egy évtizedes múltra tekint vissza ez a vetélkedő, amelyet néhány éve Pénzmágus – Gazdasági vetélkedő középiskolásoknak elnevezéssel hirdetnek meg. A vetélkedő a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) kezdeményezésére indult, amelyhez nagy örömmel csatlakozott Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa és Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa is” – fogalmazott Tóth László csíkszeredai főkonzul, a verseny nagydöntője előtti ismertetőn. A rendezvényen részt vett Gergely László, az RMKT csíkszeredai elnöke, valamint Szungert Balázs, Magyarország csíkszeredai külgazdasági attaséja is. A főkonzul kiemelte, hogy

a verseny egyre nagyobb érdeklődésnek örvend, amelyhez hozzájárul az évek során szerzett hírnév, ahogy nyilvánvalóan ösztönzően hat, hogy egyre nagyobbak a meghirdetett pénzdíjak is.

Idén Aradtól Szatmárnémetiig és Nagyváradtól Csíkszeredáig Erdély egész területéről neveztek be csapatok.

A magyar nemzetpolitika egyik alapvető célja a külhoni magyar közösségek szülőföldön való megerősítése, amihez hozzátartozik a gazdaság megerősítése”

– mondta a főkonzul arról, hogy miért tartják fontosnak partnerként támogatni a közgazdasági vetélkedőt. Hozzátette: a konkrét gazdaságfejlesztésen túl, amelyet 2016-ban indítottak el Erdélyben, minden olyan kapcsolódó programot, tevékenységet fontosnak tartanak, amely ezt a célt szolgálja.

„Azt gondoljuk, hogy a középiskolás diákok pénzügyi, gazdasági tudatosságának az erősítése, fejlesztése ide tartozik” – fűzte hozzá Tóth László. Kitért arra is a témához kapcsolódóan, hogy amióta a magyar kormány 2015-ben meghirdette a külhoni szakképzés évét, azóta ennek a kezdeményezésnek a folyamatos erősítése zajlik, emellett

létrejöttek további olyan intézmények és programok, amelyek hozzájárulnak a külhoni, így az erdélyi és székelyföldi gazdaság fejlődéséhez, az itteni közösségek megerősítéséhez.

A Sapientia egyetem is partner

Tóth László kiemelte továbbá, hogy a Pénzmágus vetélkedő megszervezésében a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem is partner, mint a legjelentősebb erdélyi magyar tudományos intézmény. „Népszerűsítését nagyon fontosnak tartjuk, hiszen a magyar kormány célja az, hogy a Sapientia továbbra is stabil, erősödő intézmény legyen.

Egy ilyen vetélkedő pedig nagyon alkalmas arra, hogy a Sapientiát megismerjék a középiskolás diákok”

– mutatott rá a főkonzul. Hozzátette: a középiskolásoknak is hasznos ez a rangos verseny, hiszen általa kivételes fejlődési lehetőséghez jutnak.

Életszerű a feladat

Gergely László, az RMKT csíkszeredai elnöke a vetélkedő technikai részleteit osztotta meg, tőle tudjuk, hogy

Erdély 10 megyéjéből nevezett be 102 négyfős középiskolás csapat, azaz 408 diák, 18 településről, 34 iskolából.

Bárki jelentkezhetett, nem volt feltétel az előképzettség. A versenyt több fordulóban bonyolították le, a nagydöntőt pedig április 26-28. között tartják. Ezen tíz csapat méretkezik meg: négy partiumi és hat székelyföldi.

„A verseny érdekessége, hogy mindig egy reális vállalati esetet oldanak meg a diákok.

Egy létező vállalat létező problémájára próbálnak választ adni. Ez a vállalatnak is jó, és a diákoknak is. A tanulóknak azért, mert betekintést kaphatnak egy vállalat működésébe. A vállalatnak pedig azért, mert egy teljesen más perspektívából kap sokszínű válaszcsokrot, amelyből például gyakran születtek olyan ötletek, amelyeket később láttunk az adott vállalat életébe beágyazva”

– magyarázta Gergely László. Hozzátette, az is hasznos az iskolásoknak, hogy egymást megismerik, kapcsolatokat alakítanak ki, és a kapcsolati háló sokat jelent a mai világban.

Szükség van közgazdászokra

Arra a kérdésre, hogy mik a tapasztalatok, visszajelzések, milyen hasznot hoz a későbbiekben egy ilyen vetélkedő a résztvevő diákok számára, azt válaszolta, hogy ugyan nincsenek statisztikáik arról, hogy a diákok közül hányan választják a közgazdasági pályát, hány lesz sikeres vállalati vezető, de biztos benne, hogy

jó arányban terelődhetnek a közgazdaság irányába a diákok a későbbiekben.

A témához kapcsolódóan Tóth László főkonzul is úgy vélekedett, hogy a versenyzők jó eséllyel fognak közgazdasági karra jelentkezni.

Azt látjuk, hogy folyamatban van az erdélyi magyar kis- és középvállalkozások terén egy generációváltás, amely sok helyen bizony nehézségekkel jár, és ennek részben az az oka, hogy nincs elég megfelelően képzett fiatal szakember”

– fejtette ki.

Egyébként a vetélkedők során kielemzett eseteket egyetemi jegyzetbe gyűjtötték a Sapientiás oktatók, és ezeket a tanítás során használják is.

A nagydöntő

A csíkszeredai nagydöntő programja szerint szombaton dolgoznak a versenyzők az esettanulmánnyal, vasárnap pedig bemutatják megoldásukat a hét tagú szakmai zsűri előtt.

A csapatok:
Márton Áron Főgimnázium – Csíkszereda – 2 csapat
Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium – Székelyudvarhely – 2 csapat
Kölcsey Ferenc Főgimnázium – Szatmárnémeti – 2 csapat
Kájoni János Szakközépiskola – Csíkszereda
Salamon Ernő Gimnázium – Gyergyószentmiklós
Csiky Gergely Főgimnázium – Arad
Mihai Eminescu Főgimnázium – Nagyvárad

Az első helyezett csapat 3000, a második 2000, a harmadik pedig 1000 lejes pénzjutalmat kap, illetve értékes könyvcsomagokban részesül.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *