Vești bune pentru Edi Iordănescu! Pușcaș a marcat în Serie B, Moruțan a dat pasă decisivă în Turcia. Video

Naționala României a coborât în clasamentul FIFA după amicalele cu Irlanda de Nord (1-1) și Columbia (2-3) din luna martie. ”Tricolorii” sunt pe locul 46 și au ajuns la un coeficient de 1468.17, cu o scădere de 4.56 puncte.

George Pușcaș și Olimpiu Moruțan, prestații remarcabile

Weekend-ul a început excelent pentru selecționerul Edi Iordănescu, care a primit două vești bune din străinătate. Atacantul George Pușcaș a înscris pentru Bari, iar Olimpiu Moruțan a pasat decisiv la Ankaragucu.

Pușcaș a fost integralist în meciul pe care echipa sa l-a pierdut, în deplasare, scor 1-2, în fața formației Como, în etapa a 33-a din Serie B. Internaționalul român a înscris golul de onoare al oaspeților în minutul 90, după o pasă a lui Marco Nasti.

A fost al doilea gol înscris de George Pușcaș după transferul la Bari. Pentru prestația sa, atacantul a fost notat de SofaScore cu 7,4, în timp ce coechipierul său Malcom Edjouma, împrumutat de FCSB la Bari și care a intrat pe teren în minutul 54, a primit nota 6,3.

Deși avea ca obiectiv atacarea promovării în Serie A, Bari se află într-o situație teribil de grea. După această înfrângere echipa a ajuns pe locul 16, care duce la barajul pentru menținerea în liga secundă din Italia.

Moruțan, pasă de geniu

Mijlocașul Olimpiu Moruțan își continuă evoluțiile bune în tricoul lui Ankaragucu și a reușit o pasă de gol minunată în partida de pe teren propriu cu Gaziantep, din etapa a 32-a a campionatului Turciei.

În minutul 31, internaționalul român a primit o minge în partea dreaptă, a pătruns puțin în centru și a aruncat mingea peste apărarea adversă pentru Efkan Bekiroglu, care a preluat superb și a înscris plasat pe lângă portarul Florin Niță.

Ankaragücü 1-1 Gaziantep FK

Efkan Bekiroğlu equalizes the scorepic.twitter.com/mqnUSIzsKE

— FootColic ⚽️ (@FootColic) April 13, 2024

Pe lângă Niță, titulari la Gaziantep au fost și ceilalți 3 jucători români din lot, Deian Sorescu, Alexandru Maxim și Denis Drăguș, însă situația în clasament a fostei echipe a lui Marius Șumudică nu este deloc roz.

Florin Vulturar a dezvăluit la FANATIK SUPERLIGA că Olimpiu Moruțan se va întoarce la Galatasaray după împrumutul la Ankaragucu. Impresarul spune că internaționalul român s-a maturizat și ar putea să fie păstrat la formația din Istanbul.