Viktor Orban a asistat la un moment stânjenitor, la meciul Sepsi – FC U Craiova. Un fotbalist accidentat n-a putut fi urcat în ambulanță, după ce s-au blocat roțile tărgii

Viktor Orban, 60 de ani, a asistat la meciul Sepsi Sf. Gheorghe – FC U Craiova 1948 )1-0), din etapa a doua a Superligii României, alături de conducătorul clubului covăsnean, Laszlo Dioszegi. Premierul Ungariei a văzut momente stânjenitoare, după ce argentinianul gazdelor, Jonathan Rodriguez, n-a putut fi urcat în ambulanță din cauză că s-au blocat roțile tărgii, scrie Gazeta Sporturilor.

Viktor Orban este de miercuri în România. S-a întâlnit miercuri cu Marcel Ciolacu, omologul de la București, iar sâmbătă va ține un discurs la Universitatea de Vară „Tusvanyos” de la Băile Tuşnad

Pasionat de fotbal, dar și cel care a asigurat, anul trecut, peste 6 milioane de euro clubului Sepsi, Orban n-a ratat vineri, 21 iulie, meciul covăsnelilor cu FC U Craiova.

Liderul de la Budapesta a aplaudat victoria lui Sepsi, însă a fost și martorul unui moment stânjenitor.

Oltenii au rămas în zece cu scurt timp înainte de pauză, când după o intrare violentă a brazilianului Mascarenhas, care s-a „proptit” cu talpa direct pe genunchiul lui Jonathan Rodriguez.

Argentinianul s-a ales cu o rană o rană deschisă, iar medicii și-au făcut apariția pe gazon pentru a-i trata leziunea.

L-au bandajat pe mijlocaș, pentru ca apoi să-l urce pe targă pentru a-l transporta la ambulanță. Au urmat scene greu de catalogat.

Fiindcă roțile tărgii se blocaseră și nu se puteau rabata, brancardierii și medicii nu l-au putut urca pe Rodriguez în ambulanță!

Rodriguez nu a putut fi urcat în ambulanță cu niciun chip

Înregistrarea momentului, între minutele 1.30 și 3.54.

Mai bine de un minut și jumătate au încercat aceștia să introducă targa pe ușile din spate, fără succes,

Până la urmă, Rodriguez s-a dat jos de pe targă și a urcat, șchiopătând, în salvare, prin zona ușilor laterale! Totul a durat câteva minute.

Sepsi a avut şi ea un jucător eliminat, pe Cosmin Matei, în minutul 74, după un fault dur la Paramatti.

Gazdele au deschis scorul în minutul 89, din colaborarea a doi jucători intraţi în repriza secundă. Aganovici a pasat şi Rondon a marcat cu o lovitură de cap.