A megrázkódtatás után megrázta magát a tűzkárosult vargyasi fiatal, de a talpra álláshoz még kell a segítség

A megrázkódtatás után megrázta magát a tűzkárosult vargyasi fiatal, de a talpra álláshoz még kell a segítség

A vargyasi Vásárhelyi-testvéreknek nehéz gyermekkor és kevés szülői figyelem jutott, de a jelenleg 23 éves Barnának sok munkával sikerült egzisztenciát teremtenie nemcsak a maga számára, hanem 6 évvel fiatalabb öccsének is, akit – támogató szülők híján – az utóbbi években ő nevelt és jelenleg is iskoláztat. Barna veszélyes fák kivágásával, kutak takarításával szerzi meg a betevőt, de a szentegyházi hegyimentő-csapatnak is aktív tagja. Sziklamászó és lovas gyermektáborokat is szervezett a szorosban, viszont most az ehhez szükséges felszerelés is odaveszett. Minden elégett.

Úgy néz ki, sokan akarnak segíteni a fiúknak az újrakezdésben, amit ők ugyanott képzelnek el, ahol felnőttek, a Vargyas-szoros Homoródalmás felőli kijáratánál.

Gondok vannak viszont a terület jogi helyzetével, tudtuk meg Gothárd Ákostól, a homoródalmási közbirtokosság elnökétől, jelenleg ugyanis az övék a terület.

A házat, amelyben Barnáék gyermekeskedtek, az ő édesapjuk még a rendszerváltás előtt a fakitermelő vállalat engedélyével építette, azonban gyakorlatilag formaságok nélkül.

Létezett ugyan egy rövidtávú bérleti szerződés a mostani tulajdonos és Vásárhelyi Barna között a területre vonatkozóan, az újjáépítést viszont már csak rendezett papírokkal, azaz megtámadhatatlanul lehet elkezdeni, mondta a közbirtokossági elnök, aki arról biztosított, teljes jóindulattal állnak a fiúk ügye mellé.

Ahhoz viszont, hogy azon a területen építkezni lehessen, szükséges a közbirtokossági közgyűlés tagjainak jóváhagyása,

azaz nekik rá kell bólintaniuk a hosszútávú megoldást jelentő koncessziós szerződésre, mely alapján igényelni lehet az építkezési engedélyt. A jóváhagyás megszerzése pedig legkevesebb két hétbe telik, mivel ahhoz, hogy a közgyűlés határozatképes legyen, az alapszabályzatba foglaltak szerint a tagok több mint fele jelen kellene legyen. Erre nincs remény, mondta Gothárd Ákos, tekintve, hogy több mint 600 tagjuk van, nagyon sokan külföldön élnek, tartózkodnak. Tehát a második közgyűlésen születhet meg a döntés, ami már annyi résztvevővel határozhat, amennyi éppen összejön.

A fiúk már kaptak építőanyag-adományokat és pénzbeli támogatást is, egy Hargita megyei vállalkozó egymaga 10 ezer lejt ajánlott fel.

A fiatalok régi támogatójánál, az ismert erdővidéki vállalkozónál, Ágoston Annamáriánál pedig összesen 20 ezer lej készpénzadomány gyűlt össze számukra az első három napban. Barna becslése szerint eddig a tervezett ház költségének körülbelül a 20 százaléka jött össze. „Ő bízik a jó szándékú emberekben, de nem várja tétlenül a sült galambot, a kezdeti megrázkódtatás után megrázta magát és húsvét után rögtön dolgozni kezdett” – mondta a fiúkkal kapcsolatot tartó Ágoston Annamária.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *