Emiliano Martinez a primit al doilea galben, dar nu a fost eliminat și a apărat un penalty decisiv. De ce a rămas pe teren

Emiliano Martinez, portarul lui Aston Villa, a fost în centrul atenției în finala Campionatului Mondial din Qatar 2022, când Argentina a câștigat trofeul. El a fost protagonistul unui moment incredibil și în partida Lille – Aston Villa, după ce a primit al doilea cartonaș galben în timpul executărilor loviturilor de departajare, dar a rămas pe teren. Motivul pentru care nu a fost eliminat.

Gestul provocator făcut de Emiliano Martinez

Aston Villa s-a calificat în semifinalele UEFA Conference League, fiind singura echipă din Anglia care a rămas într-o competiție europeană. După 2-1 în tur, Aston Vila a fost învinsă de Lille cu același scor, 1-2. Meciul a ajuns la prelungiri și la lovituri de departajare, acolo unde portarul Emiliano Martinez (31 ani) a fost în centrul atenției.

Emiliano Martinez, care s-a aflat și între buturile Argentinei în finala Campionatului Mondial din 2022, a apărat primul penalty al lui Lille și apoi s-a intors spre fanii francezi făcându-le semn să tacă. Pentru acest gest a primit al doilea cartonaș galben, după ce mai fusese avertizat, în minutul 39, dar nu a fost eliminat.

Emiliano Martinez, în meciul Lille – Aston Villa / Foto: Profimedia

Cum a scăpat Emiliano Martinez de eliminare

Portarul englezilor a rămas pe teren și a devenit eroul lui Aston Villa după ce a apărta penaltyul decisiv și și-a calificat echipa în semifinalele UEFA Conference League. Presa din Anglia a explicat de ce Emiliano Martinez nu a fost eliminat, deși a primit două cartonașe galbene.

Vezi și: Imagini în premieră cu gestul dezgustător făcut la adresa lui Mbappe în finala Campionatului Mondial. Ce s-a întâmplat

Emiliano Martinez a scăpat de eliminare deoarece în regulament există o prevedere care spune că „avertismentele primite în timpul meciului (inclusiv prelungiri) se anulează la loviturile de departajare. Un jucător care primește galben în timpul meciului și la loviturile de departajare nu e eliminat”, notează Mirror.

”Am o reputație proastă, că aș trage de timp. Celălalt portar făcea la fel. Eu am primit galben în minutul 30 de timp, dar noi eram conduși atunci. Nu înțeleg ce voia arbitrul de la mine”, a declarat portarul argentinian la finalul partidei.

Semifinalistele UEFA Conference League

În semifinale, FC Bruges o va înfrunta pe Fiorentina, care a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Viktoria Plzen, cu 2-0. Cealaltă semifinală le va opune pe Aston Villa şi pe Olympiakos Pireu, care s-au calificat după loviturile de departajare.

Cele două dueluri se vor juca pe 2, respectiv 9 mai, iar finala este programată în data de 29 mai, la Atena, pe AEK Arena.

Răzvan Lucescu a ratat o șansă istorică, o primă semifinală europeană cu PAOK. Echipa din Salonic a fost eliminată în sferturile competiției de Club Brugge.