FCSB amână petrecerea de titlu. Remiză cu Rapid, în derby-ul electrizant de pe Arena Națională

La capătul unui meci intens, FCSB și Rapid au remizat (2-2), sâmbătă, 20 aprilie, în derby-ul de pe Arena Națională din etapa a 5-a (din 10) a play-off-ul Superligii. Roș-albaștrii mai amână puțin petrecerea pentru un nou titlu după 9 ani.

În fața a peste 45.000 de spectatori care au creat o atmosferă electrizantă, derby-ul a început exploziv, cu trei goluri în 10 minute.

Florinel Coman a reușit să-l învingă pe Marian Aioani, în minutul 3, și a declanșat sărbătoarea în tabăra „roș-albaștrilor”. Bucuria a durat puțin, că tușierul a ridicat fanionul la margine, iar VAR-ul a confirmat decizia.

Giuleștenii au cerut lovitură de la 11 metri pentru un presupus fault al lui Crețu la Hasani.

Darius Olaru a deschis scorul, în minutul 10, după o acțiune a lui Tavi Popescu, o fază în care Borza n-a ajuns la minge, iar Hromada, greoi, a venit târziu în tentativa de a-l bloca pe „decaru” lui Charalambous (1-0).

Cea mai recentă dispută directă, din 9 martie 2024, Rapid – FCSB 4-0 a revenit în memoria suporterilor roș-albaștri.

Pentru că Rapid a egalat două minute mai târziu. Șut, urmărit, potrivit GSP, de scouteri de la Athletic Bilbao și FC Porto, a greșit, giuleștenii au plecat pe contraatac, iar Krasniqi l-a învins pe Târnovanu cu un șut la colțul scurt (1-1).

Iar în minutul 16, Rapid, cu Bogdan Lobonț la primul meci pe bancă, după ce Cristino Bergodi a fost demis, a trecut în avantaj. Centrare din lovitură liberă, din dreapta, la capătul căreia s-a aflat kosovarul Rrahmani, a cărui lovitură de cap l-a prins pe Târnovanu nepregătit, incapabil să împingă în picioare (1-2).

Apoi Petrila a ratat o șansă imensă.

În minutul 23, giuleștenii au mai marcat o dată, prin Hasani, însă golul a fost anulat pentru un presupus ofsaid la Rrahmani. Decizie discutabilă.

Intrat la pauză, în locul lui Miculescu, Băluță a adus egalarea, în minutul 57 (2-2). Demarcat în careu, printre stoperii oaspeților, atacantul de buzunar din trupa roș-albastră l-a bătut pe Aioani din 4 metri. Olaru a centrat pentru Radunovici, care a pasat decisiv. Rapidul a susținut că balonul a ieșit, la serviciul numărului 10 din garnitura trupei din Berceni.

În căutarea revanșei după ultimul eșec, FCSB a dominat copios actul doi. Ngezana a trimis cu capul din careul mic, după un corner, pe portar (min. 75).

În minutul 81, giuleștenii au cerut penalty, după intervenția lui Radunovici la Funsho, însă „centralul” Bârsan n-a „suflat” nimic și nici din camera VAR n-a primit vreun semnal. Cum nici Coman n-a primit, în prelungiri.

FCSB mai amână petrecerea de titlu. Dacă ar fi învins, iar CS U Craiova nu câștiga la Sepsi, duminică, echipa patronată de Gigi Becali era deja campioană, prima oară după 9 ani.

Rapid continuă să se bată pentru locurile 2-3, cele care aduc o calificare în cupele europene. Un loc e deja ocupat de învingătoarea din Cupa României, a cărei finală este Corvinul (Liga 2) – Oțelul.

Primele două clasate în play-out (locurile 7 și 8) vor juca un meci de baraj, iar învingătoarea va disputa finala pentru calificarea în Conference League împotriva formației care termină pe locul 3.