Gestul lui David Popovici, după ce a câștigat aurul în proba de 100 de metri de la Sette Colli: „Cel mai important este campionatul vieții”

David Popovici, 18 ani, a câștigat proba de 100 m liber la Sette Colli („Șapte Coline”), Italia, desfășurată sâmbătă, 24 iunie, cu un nou record al competiției (48.10 secunde). La final, înotătorul român i-a înmânat medalia de aur unui copil care a ieșit învingător din bătălia cu cancerul, notează Gazeta Sporturilor.

„Ambasador al Speranței” în campania #SperanțaNuMoareDeCancer, inițiată de clinica privată Medlife, David i-a oferit medalia câștigată sâmbătă unui copil care a învins cancerul.

„Adevărul este că, de departe, cel mai important campionat este campionatul vieții, menținerea sănătății. Copiii diagnosticați cu cancer au nevoie de susținerea noastră. Talentele pe care le au, ambițiile lor pentru viitor, dar mai ales temeritatea de care sunt nevoiți să dea dovadă în lupta cu această boală fac din ei niște oameni extraordinari”, a transmis Popovici, prin intermediul unui comunicat.

David Popovici contribuie la strângerea de fonduri a programului.

Fiecare copil contează, iar un gest normal din partea voastră poate însemna o șansă mare de supraviețuire pentru acești copii.

David Popovici:

David nu e la primul gest de acest tip. Luna trecută, el a donat medalia de aur obţinută la Mondialele de la Budapesta în proba de 200 m liber.

În iunie 2022, David Popovici a cucerit aurul mondial, la Campionatele Mondiale de la Budapesta, și la 100, și la 200 m liber.

El deține recordul mondial de seniori în proba de 100 de metri, cu timpul de 46,86 secunde, reușit anul trecut, tot la Roma, când a devenit campion european.

Competiția Sette Colli, găzduită de Foro Italico din Roma, este pregătitoare pentru Campionatelor Mondiale de Natație de la Fukuoka (Japonia), care debutează pe 23 iulie.

Popovici va concura duminică și în finala de 200 de metri de la Sette Colli. Proba începe la ora 20.00.