Hamarosan megnyitják a bonchidai Bánffy-kastély kapuját

Hamarosan megnyitják a bonchidai Bánffy-kastély kapuját

A szervezők két kiállítást emelnek ki a programok közül témájuk és a kastély életében betöltött meghatározó szerepük okán.

A Bánffy Miklós és Kós Károly világa című vándorkiállítás a két polihisztor életútjának összefonódásait mutatja be,

akik az első világháborút követően Erdélyben folytatták kulturális és politikai tevékenységüket. A kiállítás elsősorban művészbarátságuk legfontosabb mozzanatairól ad képet; korábban ki nem állított magángyűjteményi anyagok, valamint a Bánffy Miklós által tervezett és Makkai András üvegművész által kivitelezett vitráliumok (Csaba királyfi csillagösvényen, valamint Attila, Isten ostora) is láthatók lesznek. A kiállítás újdonsága Bánffy Miklós rajza a két Kós Károlytól kapott őzgidáról, amelyeket a kastély parkjában nevelt.

A Bánffy-kastély díszudvarát és főépületének középtengelyét egykor ékesítő, mitologikus alakokat ábrázoló barokk szoborgaléria meglehetősen megsínylette a kommunista időszakot:

egyes szobrok nyomtalanul eltűntek,

mások Kolozsvárra kerültek, néhány ezek közül pedig a kastély udvarán kallódott az ezredfordulón. A 2018-ban megnyitott Lost&Found Lapidárium ez utóbbiakat gyűjtötte össze és mutatta be a kastély látogatóinak. 2024-ben az átrendezett kőtár szobrai új helyen, az épületegyüttes kápolnájában várják az érdeklődőket; ugyanakkor az Európai Unió által finanszírozott SOS Heritage projekt keretében sor került a hozzáférhető szobrok digitalizációjára. Az elkészült anyagot A Bánffy-kastély elveszett szobrai című digitális állandó kiállítás keretében mutatják be a közönségnek. A szobrokkal és a projekttel kapcsolatos ismereteket Eke Zsuzsanna művészettörténésztől és dr. Weisz Attila művészettörténésztől hallhatnak az érdeklődők.

Mindemellett a nap folyamán gyerekprogramok, mézeskalácsdíszítés, játékok, kézműves foglalkozások, lovas bemutató és lovaglás, falmászás is szerepel a kínálatban, de a hagyományos fegyverek (íj, csatakereszt, puha kardok) is kipróbálhatók a Virtus Transsylvanica Társulat segítségével.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *