Imagini neașteptate la final de aprilie. Fanii au coborât pe gazon pentru a da zăpada, după repriza de ninsoare abundentă de la Zürich

După ce weekendul trecut temperatura a fost de peste 20 de grade, vremea a luat-o razna în Elveția. Meciul FC Zürich – St. Gallen (0-1), din etapa a 33-a a campionatului helvet, a fost întrerupt în minutul 5 din cauza ninsorii abundente. Fanii au coborât pe teren pentru a curăța gazonul, relatează Blick.

Arbitrul Tschudi a întrerupt jocul de pe Letzigrund după doar 5 minute din cauza ninsorii abundente. Pentru a ajuta la deszăpezire, suporterii au intrat pe teren pentru a-i ajuta pe angajații clubului.

Au luat lopețile în mână și, după mai bine de jumătate de oră, jocul a putut fi reluat.

Din cauza incidentelor de la Geneva, de la un meci anterior, peluza Sud este închisă. Cu toate acestea, peste 2.000 de oameni au fost la meci, iar mulți au ajutat la curățarea terenului.

Echipa lor favorită nu s-a mișcat prea bine pe suprafața de joc și a cedat cu 0-1. FCZ e pe locul 6 (din 12), cu 48 de puncte, în timp ce St. Gallen e a patra, 50 de puncte. Lider este campioana en-titre, Young Boys (65 de puncte).

Înființat în 1896, clubul FC Zürich are 13 titluri în palmares, ultimul în 2022, și 8 Cupe, ultima în 2014.

Fostul internațional român Iulian Filipescu a intrat în legenda clubului FC Zürich, după ce în 2006 a marcat golul decisiv prin care aducea un nou titlu de campioană în vitrina clubului, după 25 de ani. În mai 2016, „Felipe” a fost invitat de elvețieni pentru a sărbători 10 ani de la acel moment istoric.