Irina Begu s-a calificat în finala turneului WTA 125 din Antalya

Irina Begu (33 de ani, 126 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Megasaray Hotels Open din Antalya.

După o pauză de aproape șapte luni din cauza unei accidentări la cot, tenismena română a marcat o revenire impresionantă pe teren. Este primul turneu la care participă Begu după absența îndelungată, demonstrând o recuperare completă și o formă sportivă excelentă.

Seems like waiting to start the season till she was fully healthy, and on clay, was the right choice as Begu keeps playing great and gets the win today to make the final in Antalya. Irina Begu defeated Moyuka Uchijima 7-5, 6-2.

She will face Jessica Bouzas Manerio if the final. pic.twitter.com/tkpenm6GFi

— Romanian Tennis (@WTARomania) March 30, 2024

Begu și-a asigurat locul în finală după ce a învins-o pe jucătoarea japoneză Moyuka Uchijima, clasată pe locul 151 WTA, cu scorul de 7-5, 6-2, într-un meci care a durat două ore și un minut. Aceasta victorie a venit în urma a patru meciuri câștigate pe parcursul competiției, marcând un parcurs impresionant pentru Begu.

În finala turneului, Begu se va confrunta cu Jessica Bouzas Maneiro din Spania, clasată pe locul 127 mondial și cap de serie numărul 5. Aceasta va fi prima întâlnire dintre cele două sportive, promițând un meci captivant și disputat.

Calificarea în finală vine cu recompense semnificative pentru Begu, inclusiv un premiu de 8.000 de dolari și 81 de puncte WTA.